Plně automatizovaná domácnost

domácnost

Před několika lety nebyla společnost ani technika připravena na skutečnost, že ženy i muži jsou si rovni. Dnes už tomu tak ve většině případů je, i když se někteří snaží o opak.

Žena v domácnosti je zapovězená minulost.

Vždy se někdo musel starat o domácnost, tak aby se rodina cítila dobře a spokojeně a ve velké většině případů se této role musela ujmout žena. Tato skutečnost je už dávno zapovězena, neboť v dnešní době mohou i ženy chodit pravidelně do práce a mít stejné možnosti a úspěchy jako muži. Role „ženy“ v domácnosti není již dnes nutná, neboť jsme technologicky schopni plně zautomatizovat celou domácnost.

Myslíte si, že se jedná o sci-fi?

Jestli máte pocit, že se jedná o science fiction, tak jste na omylu. V dnešní době se už takovýchto plně automatických domů vyskytuje několik stovek a jejich popularita stále roste. Celý obývací prostor je možno uvést automaticky do chodu díky centrálnímu počítači, kterým se dají ovládat všechny funkce domu. Můžete dokonce nastavit i čas, kdy se jaký přístroj má zapnout či vypnout a v jak dlouhých intervalech má svou práci vykonávat. Dokonce si můžete i nastavit příjemné buzení slunečním světlem. Stačí v počítači zadat dobu, ve kterou se mají otevřít žaluzie ve Vaší ložnici, a hned máte nádherné probuzení za slunečního svitu.

Ani zahrada nezůstane opomenuta. Mnoho zahrad je již vybaveno automatickou sekačkou, která přesně ví, kde končí trávník a kam už nemá jezdit. Tato technologie je založena na drátu, který je veden po celém obvodu zahrady a okolo záhonků a chodníčků. Ve chvíli, kdy na něj sekačka najede a senzor zaznamená proud, který v drátu probíhá, otočí se jiným směrem a seká dál. Zalévání se dnes dá již také nastavit a tento princip není tak neznámý, jako samo sekací sekačka.

Pořád však není vše dokonalé.

Nemůžeme si však tyto domy představovat, jako high-tech budovy, kde se vše odehrává naprosto samo. Pořád je zde potřeba lidský faktor, který bude dům ovládat a nastavovat a technika zatím nedokáže vše, i když se pokrok stále urychluje a stále se přibližujeme době, kdy budeme mít možnost vlastnit asistenční roboty, kteří za nás vykonají většinu domácích prací. Ti jsou v dnešní době bohužel stále ještě nedosažitelní.

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (9 hlasů, průměr: 4,56 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

12 reakcí na “Plně automatizovaná domácnost”

 1. Orice napsal:

  Mám rád originální články jako je tento:) +5

 2. Marie napsal:

  heh:D takový dům bych chtěla jednou mít:)

 3. samouk napsal:

  To je krásná vize. Ale asi to ještě bude chvilku trvat.
  Samoobslužná sekačka by se mi líbila, ale nevím, jestli by zvládla naši zahrádku na kopečku s trávníkem plným pampeliček a sedmikrásek.
  Opravdová revoluce to bude, až vynaleznou automatickou plečku plevelů. Nějakou mašinku, kterou postavím na kraj záhonu, naprogramuju jí, že má vynechat mrkev, hrášek a kedlubny a vytrhat všechno ostatní. To by byl pokrok!

 4. aliss napsal:

  chtěla jsem hlasovat, ale nejde to, proč?

 5. admin napsal:

  to Aliss:

  Váš hlas byl již ke článku přičten.

 6. Vojta napsal:

  Jakto že můj článek má průměrné hodnocení 135 z 5? To jsou strašný bugy na tomhle serveru

 7. admin napsal:

  Špatný průměr hodnocení byl způsoben spamy, které na hodnocení klikaly. Po přepočtu došlo k úpravě počtu hlasů, ale systém špatně přepočítal průměrné hodnocení. Nyní je vše v pořádku.

 8. dia.kritika napsal:

  ještě by to chtělo automat, který se za mě dojde vyčůrat :)

 9. pegonela napsal:

  S tím hodnocením jsem měla stejný problém. Teď už alespoň jsem se dopátrala proč. Jinak pěkný článek.

 10. Jakub napsal:

  Dobrý článek, od přítelkyně bratr bude mít v bytě něco podobného, jako technologický nadšenec se těším, až si vše zblízka probléhnu

 11. Luboš Sukec napsal:

  Uvidíme, kde budeme žít za na konci 21. století… Co za vymoženosti nás ještě čeká. Kam se posune robotika a medicína. Zajímavý článek.

 12. Frankie napsal:

  Inspirativní čtení! :-) Jednoho dne už nebudeme muset dělat vůbec nic… je to ale dobře? :-D

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.