Proměňte svůj byt – vymalujte

Fourniture_toys_bear_261228_l

To, jak se doma cítíte je důležité. Možná máte pocit, že byste potřebovali provést nějakou změnu, váš interiér se vám okoukal, necítíte se příjemně, domů se nevracíte tak rádi. Věděli jste, že za těmito pocity mnohdy nestojí ani nedostatek luxusního vybavení, ale mnohdy i špatně anebo dávno vymalované stěny? Schválně, kdy jste naposledy malovali?

 

Když se řekne malovat, většině mužů se naježí všechny chlupy na těle a snaží se prchnout z dosahu. I přesto, že v současné době jsou i u nás dostupné všemožné přípravky, již namíchané barvy a vychytané pomůcky na malování a malování je dnes hračka, bojí se ho. Ve své podstatě však dneska zvládnou malování i samotné ženy. Pokud tedy chcete dát svému bydlení nový náboj a chcete se zase cítit příjemně, nebojte se toho. Malování interiéru je tou nejlevnější možností s níž toho můžete docílit.

Barvy a pocity

Při malování dbejte na správný výběr barev. Již v třicátých letech minulého století odborníci prokázali vysoký vliv barev na naši psychiku. Vhodně umístěné barvy v bytě mohou interiér prosvětlit, zvětšit, zútulnit a vás mohou uklidnit, nabít energií anebo uvolnit, či uklidnit. To vše podle toho, jak a kde barvy umístíte.

Podle všeobecných pravidel by v místnosti nemělo být použito více než tři barvy, jinak místnost působí disharmonicky a vy se v něm nebudete cítit dobře. Z vlastní zkušenosti tuto skutečnost mohu potvrdit, pracovala jsem v nemocnici, kde každé oddělení bylo v jiných barvách. Nejprve jsem pracovala na oddělení vymalovaném zeleně, citrónově žlutě, sytě šedivě a béžově, nesnášela jsem to tam. Bylo tam na mne mnoho barev a místo příjemného pocitu jsem byla po celých osm, či dvanáct hodin jako na jehlách. Navíc tyto syté kombinace nedělaly dobře ani mým očím. Když jsem pak pracovala na jiných odděleních, které byly vybarveny jen růžovo – šedě, oranžovo – šedě, modro – šedě, tento pocit jsem již neměla a práce mne zde bavila. Volte proto barvy do interiéru s citem a přihlížejte také i na to, zda je místnost tmavá, na jakou světovou stranu otočená a k jakým účelům je určená. Proč?

Pokud na sever otočenou místnost vymalujete studeným odstínem jakékoliv barvy, bude vám v ní vždy podvědomě větší zima a vy si v ní budete vždy více přitápět. Pokud teplou barvou vymalujete místnost, která je na slunečné straně, může se stát, že vám v ní bude až nesnesitelně horko. Správnou volbou a použitím teplých a studených barev můžete celkem významně ušetřit za topení.

Módní trendy

Módní trendy se nedotýkají pouze oblečení, ale i designu interiéru jehož stěny jsou důležitou součástí (kdo ví, jestli ne dokonce základem). Pro letošní rok jsou trendy všechny odstíny citrusových plodů, smetanové, fialové, či modré. Jenomže za rok bude vše jinak.

Nedbejte proto ani tak na módní trendy, ale na to, jak se se vám daná barva líbí, jak se s ní cítíte, zda se hodí ke stylu vybavení a zda je vhodná svou teplotou do vašeho bytového uspořádání. Pokud neladí s vašimi požadavky, či potřebami klidně buďte staromódní.

Vychytávky do bytu

Nebojte se experimentů – zkuste si pohrát s válečkem, tapetami anebo šablonami. Tapetování již dávno není tak složité, jak bývalo. Zvládnete to snadno a rychle, navíc dnes se tapety už nelepí po celém obvodu místnosti. Pokud použijete vhodný dekor, který aplikujete do správného prostoru, můžete podtrhnout celkový dojem interiéru. Tapety jsou v současné době vyráběny z mnoha materiálů a není neobvyklé, že mohou mít i různou texturu.

Další vychytávkou, která se opět vrací do popředí jsou válečky. Opět se však nepoužívají na výmalbu celého pokoje, avšak pouze na podtržení celého dojmu. Váleček se často používá ve stylu art deco, či k nabytí pocitu luxusu, kdy se používá jakoby odstín v odstínu (základ šedá a váleček stříbrný) anebo v kontrastu (černý základ a bílý váleček, či naopak).

Mimo toto je na internetu celá řada šablon (případně i v obchodě), podle nichž si můžete vytvořit v interiéru nějaký efektivní vzor. Své místo si již našly i nástěnné nálepky.

O tom, jaké máte možnosti při malování a jaké můžete v interiéru užít techniky se dočtete příště.

Vy se nám mezitím můžete pochlubit se svými malířskými úspěchy, či nezdary, podělit se s nějakou veselou historkou, či sdělit dalším čtenářům Moderní ženy nějaký ten trik.

 

zdroj fotografií: everystockphoto.com

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

4 reakce na “Proměňte svůj byt – vymalujte”

 1. Ivana napsal:

  Nikdy jsem nevěřila, že by barvy mohly mít vliv na psychiku člověka. U rodičů jsem vyrůstala mezi stěnami natřené válečkem s takovým tím vzorkem, před pár desítkami let to bylo moderní. Jenže jsem se v těch nažloutlých zdech necítila nijak extra dobře. Teď jsem si pořídila po řadě pronájmů svůj vlastní byt a pustila se do zařizování. Rozhodla jsem se, že to vezmu pěkně od podlahy a původně bílé stěny přemalovala na světle fialovou v obýváku, lehce zelenou v ložnici a červenou (jen jednu stěnu) v kuchyni. Někdo, už ani nevím kdo, mo poradil interiérové barvy Dulux (http://www.barvy-dulux.cz/), i na webu maují vzorník barevných odstínů. Výsledek je naprosto úžasný, do bytu se každý večer hrozně ráda vracím a už si nedokážu přestavit, že bych bydlela v bíle vymalovaném bytě.

 2. pegonela napsal:

  Ano, barvy hrají důležitou roli. Známá v domě si dala spodní spojené místnosti: jídelna, obývák a kuchyň kombinaci zelené a bílé, s tím, že na kuchyň použila trochu tmavší zelenou. Ložnici má světloulince fialovou, navrchu má halu laděnou do oranžova, jeden pokoj s jednou červenou stěnou, druhý s jednou modrou, třetí s jednou oranžovou. Vypadá to úžasně. Ale lepší je to vidět.

 3. natalinka163 napsal:

  Vymalováno už je. Velice hezky nutno říct, manžel je malíř. Teď se snažíme sehnat koberec, co by se k malbě hodil. Dívali jsme se na netu a našli stránku http://www.levne-koberce.cz/, mají tam moc hezké koberce.

 4. chrobaky napsal:

  Použili sme na vymalovanie bytu interierove farby Dulux a sme spokojní.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.