Dovolená v Chorvatsku, proč má i po 20 letech své kouzlo?

water_boat_town_248258_l

Každý rok se to opakuje, lidé se jednoho dne prostě zblázní, sbalí kufry a vydají se směr jih. Několik stovek tisíců Čechů každý rok jede na svou dovolenou do Chorvatska. Proč? Proč je pro Čechy Chorvatsko tak magicky přitažlivé?

Do Chorvatska Češi jezdí déle než od pádu železné opony. Ve skutečnosti patříme mezi první turisty, kteří do Chorvatska jezdí pravidelně na dovolenou a to již více než sto let.

Proč tomu tak je? Je tomu možná proto, že jsme jistou dobu byly vlastně jedním státem – císařstvím. Také za to může dozajista i slovanská sounáležitost, kdy rozumět chorvatštině není vůbec obtížné. Dalším praktickým důvodem, proč jezdit do Chorvatska na dovolenou, je holá geografická skutečnost: Chorvatsko je pro nás tou nejbližší zemí, která má moře. Chorvatsko nabízí velice rozličné pláže, spoustu zajímavých lokalit, kde si najde své umělec, milovník přírody, romantik, pasivní turista, rodiny, milovníci památek, gurmáni a ostatní soudobí cestovatelé. V posledních letech se k pozitivům dovolené v Chorvatsku se dá dovolená strávit aktivně a kvalita ubytování se významně za ty léta zlepšila. Chorvatsko je až natolik oblíbené, že z České republiky do této země jezdí v průběhu léta hned několik pravidelných linek. Komfort je zde rozhodně na nejvyšší úrovni.

Levné Chorvatsko

Je Chorvatsko vskutku až tak levné, jak se udává?  Možná je levné transportem a možnostmi ubytování, protože spousta Čechů stále využívá ubytování v levných penzionech anebo jezdí do kempů, čímž se náklady ještě více snižují. Ten, kdo má auto a za ním stan, či karavan si navíc dovolenou v Chorvatsku doopravdy může vychutnat a projet tuto zemi křížem krážem.

Všeobecně vzato jsou zdejší ceny srovnatelné s našimi, maximálně s vysokohorskou přirážkou. Faktem je, že doopravdy záleží jestli do Chorvatska jedete uprostřed sezóny a kde nakupujete. Nejlevnější a nejvýhodnější jsou samozřejmě supermarkety. Malé soukromé místní krámky mají ceny vyšponované dost vysoko.

To samé se týká i restaurací. Posezení v normální průměrné chorvatské restauraci vás bude stát jen o něco víc než posezení doma v Česku. Jestli však půjdete do lepšího restaurantu, čekejte, že se také pěkně prohnete.

Nevím zda je Chorvatsko pro Čechy tou nejlepší destinací anebo nám jen prostě zalezlo pod kůži anebo se prostě jen rádi vracíme na svá oblíbená místa, za svými přáteli, které jsme si tam za ta léta vytvořily. Faktem je, že i když dnes máme celou řadu dalších možností, Chorvatsko je pro nás pořád tou nejoblíbenější zemí, kam odjíždíme na letní dovolenou.

Tip na cesty

Pokud se i vy letos chystáte na dovolenou do chorvatska a hledáte nějaké informace a zajímavé tipy, třeba se vám mohou hodit nápady  z redakce Mladé Fronty, které na www.chorvatsko.orbion.cz setřídily všechny nejpotřebnější informace o této zemi.

Jaké máte vy zkušenosti a tipy na dovolenou v Chorvatsku? Podělte se s námi…

zdroj fotografií everystockphoto.com

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

6 reakcí na “Dovolená v Chorvatsku, proč má i po 20 letech své kouzlo?”

 1. beatka napsal:

  Chorvatsko mám moc ráda, navštívila jsem už více zemí a kontinentů, ale do Chorvatska se vracím ráda a je to má srdeční záležitost. Za prvé, určitě jak píšeš člověk se tam cítí, jako doma, Chorvatům se dá hezky rozumět a jsou většinou srdeční a milí, cesta autem je vpohodě a člověk se může vydat kdykoliv, i když dovolenou nemá naplánovanou, nádherné čisté moře a možnosti potápění, nemluvně o dovolené na jachtě, to je paráda. Do Chorvatska jezdíme většinou do apartmánů, bez jídla, člověk si tam koupí co chce v marketech, které jsou všude ve větších městečkách a zeleninu a ryby na trhu, cenově jako u nás, nebo si může člověk zajít do restaurace a vychutnat si jejich specialitky :) krásné večerní procházky, příjemný vzduch, jediné co může dovolenou pokazit, je snad výběr přelidněné destinace s čechy, nebo počasí.

  Pro mladé lidi, kteří si chou užít zábavu určitě doporučuji pláž Zrče, která je nazývána druhou Ibizou, jsou zde 3 kluby, kde můžete tancovat a poslouchat hudbu non stop, každým rokem je zde i Dj Tiesto a ostatní známí Dj. Tuto destinaci navštěvuje mnoho cizinců a určitě se zde nebudete nudit. Je to na ostrově Pag, Novajle.

  Já osobně mám ráda jih Chorvatska Dubrovník, Tučepi klidnější místa, většinou s pěkným počasím a nepřelidněnými plážemi.

  Makarská je taky krásná, ale dost přelidněná, je zde spousta hotelů, možností a také návštěvníků, pro zábavu a noční využití je to to pravé.
  Pokud máte raději klidnější místa a na Makarskou si třeba občas zajedete na večerní promenádu, určitě navštivte Bašku Vodu, Brelu, jsou to klidná místa, s hezkými plážemi a přírodou. Na pravo si můžete dělat výlety na Makarskou, nebo na levo cca 30 minut autem Omiš, kde je spousta obchodů, restaurací a marketů.
  Omiš je moc hezký obklopený skálami a má určité kouzlo, které si určitě nenechte ujít.

  Split je velké město, kde je krásná promenáda se spoustou atrakcí a venkovní zábavou, nebo můžete sedět jen na lavičce a pozorovat obrovské lodě a parníky, které se zde naloďují. Samozřejmě je tady spousta obchodů a světových značek jako Swarovski, Zara, Mango, ale i místní obchůdky se suvenýry, výlet zde určitě stojí za to, po cestě je spusta marketu, jako Lidl, Tesco apod… můžete zastavit i v Mc donald, nebo Kfc :)

  Z osobní zkušenosti ještě doporučuji místo Uglian-Zelená punta, klidné místo, nic moc tady nekoupíte, ale na procházky a relax určitě super. Dobrá vína :)

  Více míst z osobní skušenosti doporučit nemohu, snad až v září, jak se z Chorvatska vrátím :)

 2. Pirlenka napsal:

  Byli jsme několikrát a určitě se tam ještě někdy podívat chceme…zamilovali jsme si ostrov Rab – město Rab, pak se nám hodně líbilo na Pagu.

  Jednou jsme byli i nad Makarskou – Baška Voda – ta nás tolik neuchvátila, ale aspoň jsme si udělali výlet do Splitu a do pohoří Biokovo.

 3. akaleta napsal:

  My jedeme letos na Pag, tak jsem zvědavá. Spoustu informací jsme našli na [url=http://www.novalja.cz//url]Chorvatsko 2011[/url]
  Jinak jsme byli pod Makarskou v Živogošče, ale ta cesta byla šílená.

 4. beatka napsal:

  no pro nás je lepší jezdit ve dne, v noci to bylo docela vyčerpávající, jelikož neumíme přes den spát, tak jsme jeli po celém dni unaveni.

 5. canibalx napsal:

  také mi Chorvatsko přirostlo k srdci, krásné moře, ale hlavně klidné a malebné prostředí

 6. Pajina napsal:

  Chorvatsko mám taky ráda. Jezdili jsme tam ještě kdysi s rodičema, na klasckou válečku u moře. Přítel je trošku aktivnější, tak jsme si koupili průvodce Chorvatsko (http://levnemapy.cz/index.php?p=productsMore&iProduct=1912&sName=Chorvatsko,-pobrezi-a-ostrovy–pruvodce-Merian) a poznávali tuhle zemi zase z druhé stránky. Musím říct, že jsme byli fakt mile překvapení a od té doby na chorvaty nedáme dopustit

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.