Ken Follett – Pilíře země

ken-follett--pilire-zeme

Nejedná sice o žádnou novinku, protože první vydání se datuje k září 1989, avšak stále boří mýty a patří k nejlepším knihám na světě. Ano, patří mezi ty nejprodávanější vedle  Bible, Pána prstenů a Harryho Pottera.

V současné době máte na výběr, buď sáhnete po téměř 900 – stránkové knize anebo si seženete čtyřdílný seriál, který vznikl v Německo – Kanadské koprodukci.

Ken Follett se narodil před 62 lety daňovému inspektorovi a žil v rodině, která byla členem náboženské sekty, která zakazovala navštěvování jiných kostelů a náboženských budov než jsou ty jejich. Kddyž potom Ken Follett vyrostl a studoval v Londýně, zjistil, že právě pro architekturu těchto staveb má ohromnou slabost. Cestování po kostelích se stalo jeho velkým koníčkem a inspirovalo jej to k napsání této knihy.

Knihu začal psát již v 27, avšak protože se cítil nevyzrálý, psaní odložil a vrátil se k ní až po deseti letech. Po deseti letech, kdy mu mezitím již vyšla celá řada jiných knih a byl již světově populárním a oblíbeným spisovatelem.

Pilíře země Kena Folletta

Pilíře země jsou úplně jiným typem knihy, než jaké doposud spisovatel napsal. Sám uznává, že to byl ohromný risk a také drzé, ale k jeho údivu se jeho kniha stala bestsellerem. I po šesti letech neklesala ze špiček v prodejnosti. Inspirovala vydavatele k tvorbě her a dalších upomínkových předmětů. Vloni se nakonec na televizní obrazovky dostal konečně i čerstvě utvořený čtyřdílný seriál. Kdo by to jen řekl, že svět tolik uchvátí „obyčejný“ příběh jednoho kameníka, který sní o stavbě velkolepé katedrály. Světu však tento příběh učaroval a proto zařadil Pilíře země k těm nejlepším knihám vůbec.

Obsah knihy

Děj knihy se odehrává v Anglii ve 12. století, kde Tom Stavitel, kameník, sní o velkolepé stavbě velkolepé katedrály. Spojence přitom nalezne v ambiciózním převorovi Philipovi. Celý děj se odehrává v době po smrti krále Jindřicha I., kdy se Anglie zmítá ve třicetileté občanské válce, která je vedená mezi královnou Maud a králem Štěpánem.

To, že zhmotnění jedné představy není tak jednoduché se dozvíte ve strhujícím a napínavém ději plném intrik, vražd a svárech. Kniha je založena na reálných skutečnostech a zcela jasně nám může dopřát tu představu jakým způsobem slavná katedrála v Kingsbridgi asi vznikla.

Je zcela jasné, že bez pořádné opory lásky by k tomu nemohlo dojít. Pouze láska totiž může dát sílu bojovat a překonat veškerá příkoří. Pouze s láskou máte chuť vstát ze dne a dotáhnout vše do zdárného konce. Jen s oporou své lásky můžete uskutečnit své nejtajnější sny a tužby. Pozor, tato kniha ale rozhodně není ryze romantická, její základ tvoří pěkné a pořádné drama.

Když vám tato kniha přistane v klíně, nejspíš si řeknete, že se někdo musil zbláznit. Já pronesla cosi jako: „áá, tak to bude další Kniha o betoně (kniha, která je v havířovské knihovně a má asi přes dva tisíce stran).“, (označení Kniha o betoně pro mne a mé přátele znamená i nesmyslnou knihu o ničem, zbytečně zdlouhavě napsanou). Odkládala jsem ji dlouho. Tahala jsem z jednoho kouta do druhého a vůbec se mi do ní nechtělo. Jenomže….

Jenomže, ta kniha je doopravdy nakažlivá. Je napsána tak strhujícím způsobem, že nyní musím říct, že bych z ní ani jedno písmenko neodebrala. Příběh samotný je sice vystavěn na základní pointě – tužbě Toma Stavitele. Jenomže příběh není ani tak o chrámu samotném, ale jako o lidech kolem a to je to úchvatné. Doslova hltáte každé slovíčko, abyste věděli, jak to všechno nakonec dopadne.

Katedrála stojí, takže….

Jenomže to přeci není záruka dobrého konce, či ano?

Jestli chcete vědět o knize více, navštivte některou z knihoven, knihkupectví, eshopů anebo si sežeňte DVD. I seriál podle světových kritik doopravdy stojí za to.  Kniha Pilíře země je skutečně tou knihou,kterou se oplatí mít ve své knihovně.

Této knize dávám 95% ze 100 (a to jen pro tu tloušťku knihy, protože, kdo se s tím  má tahat).

 

zdroj obrázku Knižní Klub

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

2 reakce na “Ken Follett – Pilíře země”

  1. Pirlenka napsal:

    další zajímavý tip, děkuji za něj ;-)

  2. pegonela napsal:

    Taky mrknu.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.