Závislost na pohybu

kolo

Závislost. Každý nějakou máme. Někdo nepřežije bez kávy, někdo zase bez cigarety, někdo potřebuje čokoládu. Vždy jsem si myslela, že já závislostem moc neholduji. Nekouřím, kávu piju zřídka kdy a kdyby vyráběli čokoládu jen pro mě, zkrachovali by.

Před půl rokem jsem ani netušila co znamená slovo sport. Běh mi byl naprosto cizí a s kolem jsme si nesedli hned na první pohled.

Dnes jsem závislá na pohybu.

Vše začalo strašně nevinně. Jelikož jsem se stěhovala a bydlela přechodně, váha nebyla v dosahu nejbližších věcí. Většinou se vážím každé ráno a podle cifry, která se mi na displeji ukáže se pak odvíjí celý den. Takže jsem ani nestačila postřehnout ty čtyři kila nadváhy. Teda, postřehla jsem, že jsou mi věci nějak těsné, ale pořád jsem se konějšila, že za to může sušička nikoliv já. Opak byl ale pravdou. Nejdříve jsem své váze nevěřila ani číslo a jela si to ověřit k mamce, ta její mi přidala další půl kilo a já se dostávala do stavu paniky.

Den co den jsem si říkala zítra jdu běhat. Nic se ovšem nestalo, jen mé kila navíc zůstávaly. Když jsem se jednoho rána probudila a váha mi zase (neoprávněně) připsala půl kilo nahoru, nasadila jsem tepláky a tílko a vydala se ven.

Už najít vhodné oblečení mi dalo práci.A co teprve tenisky. V mém botníku kralují pevnou rukou lodičky a nejrůznější módní boty.

běh

běh

Vrátila jsem se po půl hodině mokrá jako myš, ale s náramným pocitem. Jsem dobrá, říkala jsem si v duchu. A pro tento pocit jsem šla i druhý den a třetí. Sem tam jsem si udělala jeden den volno, aby si svaly odpočinuly, ale už mi nedělalo problém si přivstat a zase jít.

Po dvou týdnech jsem začala pohyb kombinovat, chodila jsem běhat a také do fitka, protahovat se. Postupem času jsem přidala i jógu, spining a pilates, abych měla pohyb rozmanitý.

Také jsem razantně změnila stravu, ať to má nějaký význam, můj nejoblíbenější smažený sýr se stal tabu a hranolku už ani nepoznám.

Ze začátku mi to dělalo chutě a jednou se přiznám jsem i zhřešila, dnes už mě to ani neláká. Už na mě hranolky nemávají z talíře od jiného stolu.

Nechci držet nějaké diety, nevěřím na žádnou z nich. Akorát pak člověk přibere dvakrát tolik, jen jsem vypustila honosné večeře a mastné jídla. Hlady se trápit teda nebudu. Ani polykat namočenou vatu, na to mi rozum slouží ještě dobře (i přes moje stehna, které volají, tak tu vatu zkus).

Jediné čím hřeším jsou sladké limonády, ale trenérka mi jednou řekla, pal to čert, tělo cukr potřebuje, tak ho prostě přijímáte v tekuté formě.

Snažím se ředit to a občas si dám lehce ochucenou vodu, ale bez Fanty by můj život ztratil význam.

Po třech měsících jsem nějaké kila zhubla, ale hlavně se mi postava výrazně zpevnila. První známky mé snahy byly viditelné už za tři týdny.

Dnes už mě trápí jen jedna věc, když se nehýbu jsem nesvá, potřebuji vydat svou denní dávku energie, jinak mám nudný celý den.

Upřímně povím, že mě cvičení nijak zvlášť nebaví a to ani teď po měsících tvrdé dřiny, ale ten pocit je kouzelný. Když zavolám kamarádce, o které vím, že už měsíc nemluví o ničem jiném, než že jde cvičit a řeknu, tak dneska jsem měla ráno spining.

Vím, že je to pro ostatní běžná věc, ale pro mě je to něco velkého. Doposud jsem znala ve volných chvílích jen svou postel. A kdo mě zná, ví, že než jsem došla k autu, byla jsem ufuněná až hrůza a to byla taky ta nejdelší cesta, kterou jsem byla ochotná po svých absolvovat.

Ale tenhle pohyb, to je jiné kafe. Vřele doporučuji všem. A že nemáte čas? To je jen výmluva. Každý si ten čas na chvíli najde. Jen chtít.

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

Jedna reakce na “Závislost na pohybu”

  1. pegonela napsal:

    Toto období jsem také měla. A vlastně ještě nedávno. Ale pak přišly problémy, já se začala trápit v soukromém životě a pohyb jsem jaksi vypustila. Měla bych se k němu asi vrátit. Přece jenom zlepšuje pohyb náladu…

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.