Detoxikace těla

detox

Cítíte, že zimy bylo už dost? Dychtivě lapáte první sluneční paprsky a jste si vědomi, že po zimě jste vyčerpaní a potřebovali byste nějaký životabudič, detoxikaci. O detoxikaci se ostatně v poslední době hovoří celkem často, co je však na ní pravdivé a co je pouze marketingový trik? Ví to vůbec někdo? Pokud někde na internetu anebo tisku naleznete zaručené zprávy, jak vaše tělo zaručeně zbaví všech toxinů, jimiž je vaše tělo po zimě plné, bude se nejspíš jednat o marketingový tah. Lidské tělo je totiž uzpůsobeno překonávat běžné životní zatížení i vysokou fyzickou zátěž, potýkání se s různými bakteriálními a infekčními infekcemi.

Při zdravém životním stylu – tedy kvalitní zdravé stravě, dostatečném pohybu, nízkém stresu a žití v čistém ovzduší, žádnou detoxikaci nepotřebujete. Vaše tělo je pak přirozeně připraveno odbourávat toxiny z těla. Toxiny jsou totiž přirozené metabolity a budou vznikat za každých podmínek i u těch, kteří by žili sebevíce zdravě.  Rozdíl je akorát v tom, že jejich tělo přebytek dokáže likvidovat.

Bohužel současné dění a životní styl většiny lidí přináší i vysokou zátěž na organismus a o tom, zda je tělo dokáže odbourávat, či nikoli by se dalo dlouze polemizovat. Faktem je, že jestli je jedů v těle přes míru může vyvolat různé zdravotní potíže. Díky takovému způsobu života se právě lidé potýkají s velkým nárůstem civilizačních onemocnění.  Stojí za nimi stres, ukvapený život s nedostatkem spánku, nekvalitní a nepravidelné stravování, nedostatečný pohyb a znečištěné ovzduší, které nás zkracuje i o několik let našeho života.

Jak poznáme, že už toho má naše tělo dost?

Našimi detoxikačními systémy jsou: játra, plíce, kůže, ledviny, lymfatický systém a střeva. Jestliže jsou přetížené mohou přestat zvládat svou práci na sto procent, což se logicky na organismu nějak projeví.

Játra čistí krev od jedovatých složek a pokud jsou přetíženy, mohou se objevit různé otoky, nauzea, problémy s trávením a metabolismem tuků a potaženým jazykem. Ledviny filtruji krev od toxinů, které následně vylučujeme močí. Jestliže ledviny nestíhají zvládat svou práci, dochází k různým zdravotním potížím spojené s močením a infekcemi močového ústrojí. Co se týče lymfatického systému, jeho přetížení má za následky špatnou funkci v oblasti imunity, ale také vznik celulitidy, otoků, špatný metabolismus tuků a stojí i za kruhy pod očima. Kůže se zbavují toxinů potem, při přetížení rychleji stárne, tvoří se celulitida, akné a vznikají různé pigmentové skvrny. Plíce trpí hlavně díky znečištěnému ovzduší, přetížení se následně projeví sníženou imunitou, zhoršením stavu pleti, předčasným stárnutím, alergiemi, kašlem a podobně. Ve střevě se štěpíme potravu a je proto  potřebné, aby nám dobře fungovalo, když ho přetížíme nekvalitní a nezdravou stravou, může nás následně zlobit (nadýmání, zácpa, průjem).

Jarní domácí detox

V podstatě byste se tímto způsobem mohli udržovat pravidelně, ale odborníci doporučují absolvování takovéto kůry alespoň po dobu jednoho měsíce. Tělo skvěle pročisťuje citrónovou šťávou z jednoho citrónu naředěnou se sklenicí horké vody. Dříve než se vydáte do práce, zkuste ráno několik protahovacích cviků, ideální k tomu je například reiki anebo jóga. Denně vypijte jednu sklenici ovocné anebo zeleninové šťávy. Přísun zeleniny by měl každý den čítat množství okolo 400g.  Nezapomínejte na oběd, je to hlavní jídlo dne! Vyhraďte si každý den alespoň jednu hodinu pro relaxaci. Začněte cvičit, a to minimálně 4x týdně. Večer před jídlem si uvařte zázvorový čaj. Každý den se osprchujte anebo vykoupejte. K tomu všemu si dopřejte i dostatečný prostor pro spánek ( 7 – 8 hodin).

Základem každého detoxikačního programu je zdravá strava bohatá na: zeleninu, ovoce, celozrnné  pečivo, rýži, pohanku, jáhly, luštěniny, ryby, hovězí a kuřecí maso, semena, ořechy, olivy olivové a sezamové oleje.

zdroj: abecedazdravi.cz

fotky: sxc.hu

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

4 reakce na “Detoxikace těla”

 1. pegonela napsal:

  Mám známého, ten jeden den v týdnu drží absolutní půst, pije jen pramenitou vodu. Pečlivě vybírá výrobky, aby neobsahovaly Ečka. Také jeden čas zkoušel vegetariánství. Jí bio ovoce a zeleninu. Vyhýbá se průmyslovým zmrzlinám, nanukům a sladkostem. Jí hodně ořechy. Věnuje se reiki. Je ale mladý, tak se nedá soudit, jak mu to pomáhá. Je zdravý.

 2. Timea napsal:

  Můj známý zase detoxikuje tělo za pomocí burčáku. V době sezony burčáku se na víkend zavře doma, prolívá se jen burčákem, nic nejí. No můj šálek kávy to tedy není.

 3. pegonela napsal:

  Můj taky ne.

 4. Liza9 napsal:

  Prosím poradte mi dobrý odštavnovač, který mi bude sloužit na detoxikační drinky :)

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.