Dokonalá prsa, sen i prokletí každé ženy

Valentine's day present.

Prsa jsou odvěkým symbolem sexu, obchodním artiklem, měřítkem krásy, politickou zbraní, potravou pro kojence, zátěží pro páteř, zdrojem smrtelné choroby, posvátným symbolem, ikonou mateřství…

Ženská ňadra prostě nenechají nikoho lhostejným. Zajímají se o ně muži i ženy. Jsou účinnou zbraní, jejichž sílu a výhody si uvědomí již malé holčičky.  Jenže s řadou výhod to nese i své nevýhody.

Dokonalá prsa neexistují

Problematiku prsů řeší více ženy, než  - li muži. Může se zdát, že o nich více mluví muži, ale po světě snad nechodí žena, která by byla se svým poprsím spokojená. prsa se přitom neustále mění. Mění se jejich tvar i velikost. Změny jsou ovlivněny věkem, hormonálním stádiem, těhotenstvím.  Ženy svá prsa řeší stejně, tak jako muži velikost svých penisů. Jenomže muži své penisy vidí maximálně tak ve sprše, či někde u bidetu, ženy je mají vystaveny na odiv nepřetržitě.

Sebevíc se snažíme o dokonalá prsa, nikdy se všem nezavděčíme, protože každému se prostě líbí něco jiného. Z psychologického hlediska bylo zjištěno, že prsatější ženy si vydobudou více dominantní pozici. Velikost prsů v nás vyvolává pocit konkurenceschopnosti a zvyšuje nám to sebevědomí. prsa však pro ženu znamenají i nejohroženější oblast těla! Ačkoli žena řeší problém prsou, do ordinace přicházejí často pozdě. Přitom vyhráno zde mají ženy, které se samovyšetřují, nechávají se pravidelně preventivně vyšetřit mamografem a dorazí do ambulance včas.

Rakovina prsu

Rakovina prsu patří mezi nejčastější onemocnění žen ve středním věku. Obzvlášť po překlenutí 45 roku životu nárůst markantně vzrůstá. Po zavedení screeningu u žen v České republice se šance na přežití  zvýšily z 15% na 40, ale číslo by mohlo být mnohem vyšší, kdyby do ordinace dorazily včas. 50% z nich totiž přichází již v ne zrovna optimálním stádiu a 10% dokonce ve fázi, kdy toho již nelze mnoho podniknout. Léčba carcinomu prsu přitom má dobré výsledky v léčitelnosti. V současné době žije v České republice na 60 000žen, které prošly léčbou této nemoci. Nezanedbávejte proto svá prsa! Kontrolujte je a hlavně běžte k doktorovi včas! Je vždy lepší nechat se utvrdit z banality, než něco zanedbat a přijít o šanci na přežití!

Samovyšetření prsu

Základem všeho je vlastní samovyšetřování. Ta, která se toto naučí má často větší šanci, protože něco nenormálního objeví dříve. Samovyšetřování prsu by mělo patřit do výbavy každé moderní ženy. Matky by tomu měly učit své dcery, stejně, jako se malé děti učí k zubní hygieně. Není na tom nic komplikovaného. Vyšetření je ideální v pátém až osmém dni od počátku menstruace. V tomto období má totiž žena prsa nejklidnější.

Jak vyšetřit svá prsa

Pro vyšetření prsou existuje přesný manuál, který vám usnadní vaši orientaci. Vyšetřovat můžete ve stoje, či vleže. Důležité je, abyste se vyšetřovali pravidelně. Přesný návod naleznete v tomto videu: Samovyšetření prsu na kterém vás paní doktorka Miroslava Skovajsová seznámí s přesným postupem.

Co je v pořádku

+ když vás prsa bolí před menstruací a v průběhu těhotenství

+ bolestivé zduření prsních žláz před menstruací a v průběhu těhotenství

+ když vytéká čirý nebo mléčný výtok po zmáčknutí bradavek

+ výskyt pupínků v okolí bradavek

+ pigmentové skvrny pravidelného tvaru

a co ne

- když se  objeví útvar, který tam dříve nebyl

- pokud je výtok z bradavek krvavý

- pokud prsa náhle zčervenají bez průvodu zvýšené teploty

- když se bradavka vtáhne dovnitř a nejde vysunout ven

- když se kůže promění v pomerančovou slupku s viditelnými póry

Jestliže na sobě objevíte cokoli neobvyklého neváhejte s návštěvou svého lékaře!

zdroj informací: www.idnes.cz

učbnice Gynekologie pro zdrav sestry

mamacare

www.chceszitjakoja.cz

fotografie z www dreamstime.com

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

2 reakce na “Dokonalá prsa, sen i prokletí každé ženy”

  1. pegonela napsal:

    Znám víc lidí, kteří překonali rakovinu prsa. Je to zlý strašák a je smutné, že rakovina i v současnosti bere životy.

  2. Tereza napsal:

    Mám malá prsa. Trápí mě to. Nedávno jsem objevila stránku. Zaujal mě přípravek BreestExtra http://bi*****.cz/. Nemáte třeba někdo zkušenost? Přemýšlela jsem i o plastice ale tohle by bylo levnější a mnohem lepší řešení…

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.