Společník sychravého počasí – Sauna

10018837_s

Podlehli jste i vy příjemným účinkům saunování? Letošní léto teplotní rekordy lámat nebude, to tedy určitě ne, je  spíše sychravo a chladno. Prostě ideální podmínky pro saunování. Sauny mají příznivý vliv nejen na náš organismus, ale i na naši psychiku. Proto nám v tomto počasí určitě přijdou vhod.
My,  jako uživatelé saun, můžeme tento proces jen kladně zhodnotit, ale odborníci nám i dokázali, že tato procedura má skutečně výrazně pozitivní vliv na náš organismus.

Co dokáže sauna

Při pobytu v sauně se tělo zbavuje vody, tím ubývá i na váze a prostřednictvím kůže tělo vylučuje škodlivé látky, je to taková očista kůže. Nemusíte se obávat, tekutiny doplníte po celém procesu v podobě nealkoholického tří decového nápoje.V horkém vzduchu se rozšiřují cévy a dochází k procesu pocení. Kůže zrůžoví až zčervená. Jakýkoliv oděv nebo plavky není vhodný. Kůže se může zapařit, nebo si můžete přivodit nepěknou vyrážku. Proto raději zvolme čisté prostěradlo, nebo prostředí, kde nejsou sauny veřejné a nemusíte se pak ostýchat před ostatními účastníky (pokud trpíte tímto problémem). Ten správný efekt vzniká, když se ochladíme v ledovém bazénku (stačí ale i vlažná sprcha). Střídání tepla s chladem vyvolává v těle obranyschopnost proti virovým onemocněním. Cyklus ochlazení nám přinese osvěžení. Lehněte si poté na lehátko a nerušeně si odpočiňte. Nejlépe je zopakovat si toto kolečko třikrát. Po třetím procesu je člověk příjemně unavený a utlumený, zároveň je nabitý energií. Po sauně se velmi dobře usíná. Saunování je vnímáno jak požitek z dobré nálady, která je navozena a celkovému povzbuzení jak těla, tak ducha. Ustupují také bolesti kloubů, svalstva. Přináší relaxaci sportovcům a dodá celkovou pohodu. Stěžovat si nebudou ani lidé trpící na revma nebo artrózu.
Buďte v sauně jen tak dlouho, jak si Vaše tělo poručí. Samo Vám dá podnět k ochlazení, zpravidla to bývá v rozmezí 5-10 minut. Ledového bazénku se obávat nemusí ani Ti méně otužilí. V tomto podání se chladná voda stává příjemnou.

Kdy je sauna nevhodným společníkem?

sauna se nedoporučuje v období nemoci, či zotavování z nemoci. Také pro lidi trpící na vysoký krevní tlak, nervové onemocnění. Mozkové choroby nebo i kožní onemocnění.
Copyright (c) 123RF Stock Photos

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

2 reakce na “Společník sychravého počasí – Sauna”

  1. pegonela napsal:

    Miluji saunu. U nás máme saunový svět sestávající z finské, infra i parní sauny. Chodím pravidelně. Od té doby neznám rýmu.

  2. pegonela napsal:

    Tak jsem se právě ze sauny vrátila. Cítím se jako znovuzrozená.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.