Umíte si vybrat kosmetiku?

dreamstimefree_1085004 (3)

Pleť je naše zrcadlo, která všem prozradí jaký je váš životní styl, zda jste zdraví a jaké máte nešvary. Stav pleti do značné míry ovlivňuje i kosmetika, kterou jste si vybrali. Pleťovou kosmetiku přitom používáme již u miminek, kdy se snažíme o zvláčnění a ochrany pokožky před vnějšími vlivy.  Výběr kosmetiky je tedy velice důležitý, ale umíte si správně vybrat?

Zvolit si ten správný krém pro svou pleť, je kolikrát velkým oříškem. Každá pleť je jedinečná, a proto i každé sedí něco trochu jiného. Přeplněné regály kvanty rozličných krémů nám výběr příliš neusnadňují. Jak si tedy správně vybrat a neublížit?

Jak vybírat krém

Nedívejte se na krásné obaly, ty jsou velkým lákadlem a jsou vymýšleny za tím účelem, aby připoutaly vaši pozornost. Pěkná krabička však není všechno! V prvé řadě se zajímejte o obsah. Na každém balení krému byste měli v prvé řadě nalézt objem balení. Dále by na krabičce neměl chybět výpis obsažených látek a označení pro jakou věkovou skupinu a typ pleti má být krém určený. Popis na štítku musí výrobce napsat i v českém překladu. Jiný krém se hodí na zimu (výživnější) a jiný zase na teplejší  období (s lehčí bází). Obal krému by měl mít uvedenou i životnost. Celkově vzato, způsob balení krému může významně ovlivnit jeho kvalitu. Nejlépe před možným průnikem mikroorganismů jsou chráněny krémy v tubě anebo v lahvičce s dávkovačem. V žádném krému byste neměli nalézt žádné cizorodé látky, hrudky, krystalky, žluté skvrny anebo dokonce vodu.

Co je napsáno na obalu

Látky jsou psány v sestupné posloupnosti, jinak řečeno – na prvním místě se uvádí látka, která je v krému obsažena nejvíce a další látky podle snižujícího se množství. Posledními látkami v rejstříku náleží konzervantům, kterých by mělo být nejméně. Pokud tomu tak není, není to dobrý krém (může vyvolat alergickou reakci).

Základ krému tvoří voda, a proto jí náleží první post na seznamu ingrediencí. Spolu s vodou základ krému tvoří i různé oleje.  Sledovat druhy použitých tuků je velice důležité, jejich kvalita vypovídá o celkové kvalitě krému. Do krémů se obvykle používají rostlinné tuky (olivový olej, mandlový olej, kokosový olej, jojobový olej a podobně),  protože živočišné tuky se do pleti nejenže nevsáknou, ale znemožňují pokožce dýchat. Existuje však i několik výjimek, například lanolin. Při výběru kosmetiky si dávejte pozor, aby na předních místech výpisu ingrediencí nebyly špatné látky ( jako vazelína a parafínový olej), které vytvoří na pokožce nepropustnou vrstvu (póry se ucpou a zaněcují).

Bez konzervantů se krém neobejde. Potřebuje je k tomu, aby odolal průniku různých mikroorganismů, avšak existují i konzervanty přírodní. Bohužel ani označení na krabičce nezaručí, že se jedná o přírodní kosmetiku. Označení ještě neznamená, že se o ni skutečně jedná. Mnohdy se jedná o pouhý reklamní tah podniknutý od výrobce na potencionálního zákazníka. Skutečně přírodní kosmetika neobsahuje nic, co není na přírodní bázi, tedy ani konzervanty, emulgátory, barviva a parfémy. Takovou kosmetiku poznáte i podle speciálního mezinárodního označení: BDIH. Pokud takové označení na obalu nenaleznete, značí to jediné, nejedná se o sto procentní přírodní kosmetiku.

Víte, jaký máte typ pleti?

Rádi byste si vybrali vhodný krém, ale nevíte, jaký typ pleti máte?  Rádi byste zjistili jaký typ pleti máte? Je to jednoduché. Ráno, dříve než si půjdete umýt obličej a dále jej líčit, proveďte si tzv. ubrouskový test. K realizaci budete potřebovat pouze ubrousek, sebe a pořádné světlo. Jemný bílý ubrousek si pořádně přitiskněte na vaši nenalíčenou, neumytou ranní tvář, a pak se na něj podívejte oproti světlu. Jestliže na ubrousku nevidíte žádné známky mastnoty, máte suchou pleť. Když máte ubrousek naopak souvisle zmapovaný, vaše pleť má mastnou tendenci. Ti kteří mají na ubrousku mapy nesouvislé, hlavně v oblasti nosu, středu čela a brady, vlastní smíšenou pleť.

Krémy na vrásky

Krémy na vrásky se začínají používat mnohem dříve než vůbec nějaké vrásky vzniknou anebo alespoň v jejich počátcích. Hlavním úkolem těchto krémů je zvláčňovat pokožku, čímž brání tvorbě vrásek. Nic se ale nesmí přehánět. S první kosmetikou proti vráskám je dobré začít až v pětadvaceti, protože dříve bude mít spíše kontraproduktivní účinek. Vždy si všímejte, co má krém napsáno na přebalu!

Denní a noční krémy

Možná jste již přemýšleli, proč vlastně výrobci na trh uvádí, čím dál více rozličných denních a nočních krémů. K čemu jsou a jak vám pomohou?

Zhruba do čtyřiceti let si vystačíte s jedním druhem krému, který nanášíte na pokožku ráno po umytí obličeje a následně večer po večerním vyčistění pleti. Stárnutím však pleť začíná být čím dál více vysušená, takže přes den potřebujete krém více hydratační. Na noc je však dobré nechat kůži odpočinout, a proto ošetřit krémem založeném na nějaké lehčí bázi. Z těchto důvodů máte proto v obchodě na výběr z denních i nočních krémů.

Apliakací krémů nejen zabraňujete předčasnému stárnutí, ale pomáháte udržet svou pokožku zdravou – chráníte ji před vnějšími negativními vlivy. Výběr krémů je však velice důležitý. Pokud máte citlivou pokožku měli byste si vybírat krémy, které jsou pro takovou pleť určené, protože obsahují minimum dráždivých látek. Některé kvalitní firmy vyrábějí různé malé testry s nimiž si snášenlivost i efektivnost můžete na vlastní kůži vyzkoušet.

zdroje fotek: 1xdreamstime.com a 3xsxc.hu

zdroje informací: www.marianet.cz

wikipedie, idnes.cz, bety.cz, dama.cz, zena.cz

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.