Jak se žije s lakomcem

Coin Jar

Je nabíledni, že život s lakomcem přináší téměř každodenní diskuse na téma rodinné finance. Žena je nucena zpovídat se z toho, co nakoupila, za kolik a hlavně proč. Každodenně si vyslechne otázku: “ Musíš tolik utrácet?“ a vzápětí si muž odpoví sám: „ Šetřit se musí pořád a na všem!“Prostě pro korunu by si koleno nechal vrtat a vy to musíte snášet!

Když vás před touto nehezkou vlastností vašeho partnera někdo varuje, bývá to obvykle v době, kdy jste těžce zamilovaná a takovéto „maličkosti“ nevnímáte. Vždyť on je tak hodný, milý a pozorný, jak by mohl být lakomec. Zamilovaní snoubenci totiž málokdy uvažují o tom, jak budou spravovat společný rodinný rozpočet. Kdysi mi moje budoucí tchýně vyprávěla, jak její syn chvátal přes celé město pěšky, neboť mu bylo líto peněz za jízdenku na MHD, a to tehdy stála jen 6,- Kč ! Taky jsem si z toho nevzala tehdy poučení.

 

Lakomství je vlastnost nehezká. Finanční neshody jsou velkým rizikem v partnerském životě, vedou    i ke konfliktům, které mohou vyústit až v rozklad partnerského soužití nebo dokonce v rozpad manželství. Avšak dosáhnout kompromisu a dohody s lakomcem ve věcech financí je téměř nemožné. Pak následuje to, že rodina hraje s lakomcem takové malé tajné divadlo. Zatajují pravdu o  skutečných cenách, různě se vymlouvají, že něco dostali jako dárek, ačkoli to není pravda a podobně.
Skrblictví může být způsobeno výchovou, ale také touhou po moci. Peníze totiž moc znázorňují. Lakomec si své nashromážděné peníze totiž neumí užít a celý život se  pachtí za něčím a úplně zbytečně.

Rodinný život a společné finance jsou problémem, který řeší nejeden manželský pár.  Manželé mají v podstatě dvě možnosti: buď budou mít jeden společný účet, a nebo budou mít každý svůj účet.  Vše záleží na oboustranné dohodě manželů, nebo partnerů. Zajisté není nutné zdůrazňovat, že peníze nabyté v průběhu manželství jsou společné. Výjimku tvoří pouze dary. Na společný majetek a finance mají oba právo rovným dílem.

Žít s lakomcem není snadné, vyžaduje to velkou dávku trpělivosti a klidu.  Ne vždy to však stačí. Neexistuje totiž univerzální řešení. Nezbývá než doufat, že lakomec občas nějaký ten peníz pustí a život s ním se tak nestane psychickým terorem.

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (7 hlasů, průměr: 4,43 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

3 reakce na “Jak se žije s lakomcem”

 1. pegonela napsal:

  Mám podobné zkušenosti. Byla jsem s přítelem na dovolené, zapomněla jsem si peníze a z drobných v kapse jsem v kavárně mohla koupit synovi jen horkou čokoládu. Přítel si dal čaj a já marně slintala při pohledu na kávu na vedlejším stolku, na kterou jsem neměla. Ale přítel se cítil spokojeně a vůbec ho nenapadlo, že by mě pozval.

 2. Anet napsal:

  Myslím, že hodně záleží na tom, co myslíme tím, že je někdo lakomec! Žít ve vztahu, kde dostanu stovku na týden bych opravdu nechtěla. Ale jsou i takové případy. Známé manžel vůbec finančně nepomáhal, žili společně, ale on ji nikdy nedal ani korunu navíc, třeba pro děti na jogurt.

 3. Pablo napsal:

  to pegonela:
  Možná jste po kávě slintala jen proto, že jste to příteli neřekla…:) Kdyby věděl, že chcete kávu…..

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.