Návrat do práce po mateřské dovolené

1193956_mother_and_son

Rodičovská dovolená bývá obvykle jedním z nejkrásnějších ale zároveň nejtěžších období života. I ta však jednou skončí a vy se budete vracet zpět do běžného pracovního procesu. Rázem již nebude nikdy vše tak, jak bývalo. Bojíte se? Víte, jak zvládnout tento složitý přechod? P0radíme vám.Návrat do práce po mateřské jistě není snadné. Mísí se ve vás pocity, kdy se z jedné strany těšíte, ale z druhé strany zase pochybujete. Jak zvládnout skutečnost, že se svým dítětem již nebudete moci být 24 hodin?

Berte to pozitivně. Vaše dítě se začne pomalu osamostatňovat, objeví nový svět i nové přátele. Vy vybřednete z jistého stereotypu a vybudete moci myslet konečně také i více na sebe.

Kdo je připravený není zaskočený

Návrat do práce je však přeci jen radikální změnou, která významně zasáhne celou vaši rodinu, ale i když se vám to nezdá, na vše se dá předem připravit.

Hodně žen po absolvování rodičovské trápí nízké sebevědomí, kdy jej ovládají jisté pochybnosti jestli nástup do práce zvládnou. Ano, nebude to lehké, je potřeba se připravit na různé změny. Změny mohly během těch několika let, kdy jste vypadla z kolektivu nastat ve vedení i v zaměstnancích. Je nutné také počítat i s tím, že jste něco zapomněli a také, že přibilo za tu dobu spousta nového. Vyrovnejte se s faktem, že vás nejspíše nemine spousta učení, netrapte se s počátečními omyly, trapasy a různými nepříjemnostmi, které vás po návratu potkají. Je to přirozené.

Přesto se na návrat do pracovního procesu můžete vy i celá vaše rodina trochu připravit.

Příprava dítěte

Zkuste s dítětem navštívit školku a dejte jej tam na chvilku. Často s dítětem o své práci a také o jeho budoucí „práci“ hovořte, aby školku začalo vnímat jako normální záležitost. Zkuste mu vysvětlit proč půjde do školky a vy do práce. Nepodceňujte své dítě, i malé děti  dokáží pochopit, že práce a školka jsou potřebné. Školku mu pořádně vychvalte a to ještě dříve než do ní půjdete na zápis. Je fajn, když jej do výběru školky zapojíte a obejdete školky spolu a zeptáte se jej, kde by se mu líbilo. Vše je pak pozitivní nejen pro něj, ale i pro vás. Zkuste dítě seznámit se svou prací.

Příprava rodiny

Je důležité abyste rodinu pozvolna zapojovali do všech činností v domácnosti a domluvili si jistý harmonogram. Pokud máte již odrostlejší děti zapojte i je!

Osobní příprava

Vaším velkým úkolem je dozajista příprava rodiny a také je velice důležité vyrovnat se se všemi přirozenými změnami, které nastanou. Mimo to si svůj  přechod z role matky na rodičovské do role pracující matky můžete usnadnit, a to hned několika způsoby.

V prvé řadě se po celou dobu rodičovské vzdělávejte. Nemusíte zrovna studovat, stačí se zajímat o novinky ve vašem oboru anebo případně využít pomoci odborníků, kteří pořádají různé kurzy speciálně  pro maminky vracející se do práce po mateřské dovolené.

Udržujte kontakt s bývalým kolektivem. Návrat do práce vám to následně velice usnadní. Stačí občasná návštěva, zajít si na kafe anebo jen tak spolu prostě poklábosit. Proběhlá změna bude pak jednodušší nejen pro vás, ale i  pro spolupracovníky.

Den „D“

Na svůj velký den se připravte raději již večer. Naplánujte si všechno, co bude ráno potřeba zrealizovat, připravte si věci a také počítejte s nějakým časem do zálohy, kdyby se něco náhodou přihodilo ( nejel autobus, roztržené silonky a podobně).

Pokuste se zůstat klidní a zbytečně se nestresujte. Během dne dostanete tolik informací, že si je nemáte šanci zapamatovat. Stejně je tomu tak i se jmény svých kolegů. Postupně se vše usadí, vy se vše potřebné dozvíte, když tak se přeptáte anebo nahlédnete do dokumentace na webové stránky a podobně. Váš hlavní úkol první den v práci je zvykat si. není to o nadprůměrných výkonech, ale také rozhodně ne o klábosení u kávy.  Uvědomte si, že na to nejste sami, máte rodinu, manžela – přítele, rodiče, přátele…

Věřte si a využijte své znalosti získané v průběhu rodičovské ke svému prospěchu (například organizační a podobně). Dozajista to zvládnete a po čase si uvědomíte, jak pozitivně tato změna ovlivnila vaše sebevědomí.

zdroj informací: www.prozeny.cz

a dále své vlastní vědomosti a zkušenosti

zdroj fotografií: sxc.hu

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

5 reakcí na “Návrat do práce po mateřské dovolené”

 1. bazze napsal:

  Přeji všem hodně štěstí k návratu do práce. Neházejte flintu do žita, když zjistíte, že už neumíte mluvit s dospělými:-D Za pár dní to přejde.

 2. pegonela napsal:

  Ztracené sebevědomí zase získáte…:-)

 3. Timea napsal:

  Návrat po mateřské ještě ujde, ale výrazně horší je to, když jste doma déle, třeba 12 let, jako já. Až třetí zaměstnání po tomhle návratu bylo to pravé pro mě.

 4. pegonela napsal:

  Tak nějak to je u mě. Já zůstala sama s dítětem, a od toho jsem také mohla až po deseti letech do práce. Ale protože je u nás šílená nezaměstnanost, neměla jsem takové štěstí :-( .

 5. ondra86 napsal:

  V gemoney pořádají pravidelně konkurzy na místa telefonních operátorek. Chce to jen vytrvalost a dobré vyjadřování.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.