Platonická láska a co s ní

aspergers-love

Je to, jako když jste byla poprvé zamilovaná – rozzáříte se pokaždé, když ho vidíte, v břiše vám poletují  motýlci, když jste s ním v jedné místnosti, líbí se vám, chvějete se už jen při představách o něm.  Nic však mezi vámi není. A nejspíš ani nikdy nebude.  On totiž nemá ani ponětí, že vy k němu vzhlížíte jako ke své modle. On neví, že o něm tajně sníte.  Připadá vám skvělý, ne to je slabý výraz, fantastický a dokonalý. Ale přitom jste se ještě ani nepolíbili. Nenechte se mýlit, platonická láska není jen výsadou dopívajících, může nás zasáhnout v kterémkoli věku a kdykoli, i když je nám třeba už hodně přes třicet.

Být zamilovaná je totiž velmi příjemné.  Je hezké nechat se unášet sny a představami o milovaném objektu.  Nevědět proč se to všechno děje, ale přesto nás to povznáší a je nám to příjemné. Poměrně často se zamilují i ženy žijící již nějakou dobu v manželství.  Neděje se to však proto, že chtějí vztah opustit, ani proto, že by vztah nefungoval.  Ženy ani nechtějí být nevěrné, ale neustále chtějí prožívat emoce.  Chtějí mít pocit, že stále žijí, že je naplňuje i něco jiného než práce a nebo mateřské povinnosti.  A v dlouhodobém vztahu, když máte pocit, že se nic neděje, že už nejste zamilovaná a obdivně nevzhlížíte ke svému muži, je poměrně snadné zamilovat se jinde.  Každodenní stereotyp vás ubíjí a pak se najednou objeví ON.  Možná ani není hezčí než váš muž, možná ani nevydělává tolik jako on, možná je jen zábavnější, ale hlavně je neokoukaný, je nový, je pro vás přitažlivý. A je to tady! A všechno jen ve vaší hlavě. A vy se můžete ponořit do snění o svém idolu, o své tajné lásce.

Zase vám začne záležet na tom, jak vypadáte, začnete o sebe víc dbát. Co kdybyste ho náhodou potkala na procházce se psem, nebo ve dveřích kanceláře?  Hrajete si sama se sebou a se svými představami.  Každá na to máme právo.  Ale naše snění by mělo mít své hranice.  Nesmí se nám však v tom světě našich představ zalíbit víc, než ve světě skutečném.  To pak může ohrozit náš partnerský vztah. Obzvláště v tom případě, pokud sníme o někom, kdo není americký filmový herec, ale třeba soused, a nebo kolega  z vedlejší kanceláře.  Peklo nastává, pokud se náš vysněný stává idolem bez chyb, tím, kdo nemá žádné špatné vlastnosti.  Z našeho reálného života se vytrácejí běžné maličkosti jako hezká slůvka vzájemného pochopení, pocitu, že patříme k sobě a pak to přijde: přestáváme investovat do reálného vztahu a upneme se na svět našich představ.

Někdy máme pocit, že náš současný partner pro nás není ten pravý. Pokud však všechnu energii vkládáme do nereálného snění, musíme si uvědomit, že ale nedostáváme nic zpátky.  Plány pořád spřádáte jen vy a ON o tom ani neví. Ba co hůř, naprosto nic netuší.  Může se stát, že reálný život vám pak přestane stačit a budete chtít svůj platonický vztah posunout dál. Budete mít neodbytnou chuť přeměnit sny v realitu. A v tom tkví největší problém platonické lásky- čím déle trvá, tím více ji chceme posunout dál.  Nedovolte tedy, aby vám vaše sny přerostly přes hlavu, berte je jen jako vaši fantazii.  Nepalte mosty, stále stůjte nohama na zemi.  Je totiž více než pravděpodobné, že časem zjistíte, že ten úžasný kolega z vedlejší kanceláře má taky svoje chyby a že vlastně v ničem není až tak mimořádný. A náš partner z tohoto boje nakonec vyjde úspěšně. Uvědomíme si, co vlastně všechno pro nás znamená.  A jak se říká: nikdy nevíš, o co jsi přišel, dokud o to skutečně nepřijdeš.

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (14 hlasů, průměr: 4,57 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

4 reakce na “Platonická láska a co s ní”

 1. pegonela napsal:

  Je to pravda. Člověk těžko posuzuje toho, s kým není denně. Někdy ho láká jen to, že je to něco nového, neokoukaného, jiného. Emoce jsou emoce, ale reálný život je v něčem jiném.

 2. natalinka163 napsal:

  U mě je reálný život o tom, že z důvodu pracovní vytíženosti sama a to už docela dlouho. Ale jak si někoho najít, když na to není čas? Kamarádka mě tlačí do internetové seznamky http://www.evropska-seznamka.cz/, tak ubažuju, že to zkusím.

 3. Pavla napsal:

  Snad alespon malá utěcha a to, že ani platonická láska netrvá věčně a jednou pomine, stejně jako ta opravdová.

 4. martin napsal:

  Pavla : no to nevím, trvá to od první třídy. bylo to tak silne az jsem se bal.. nekdy je to silnejsi nekdy slabší, i kdyz nejsme v kontaktu ale tak nejak vime jak ten druhy zije..na konci 9te tridy (po spolecnych letech na zakladni skole) jsem usoudil ze jí to musim říct.. tak rekl..

  dnes se mi o ni zdal sen,a docela me ten sen zas vzal.. sice hezky ale zaroven jsem videl v tom snu par zenskych negativnich vlastnosti.. a i pres to ze ted je mi 24let mam zenu a dve děti,
  zivot s platonickou laskou si sice dokazu predstavit ale realne bych ho mit nechtěl, i kdyz ji vzdy hrozne rad vidim a mluvím
  tak me asi pred rokem tahala k nim do prace asi 3 mesice a ja odmital,vim kde ji bezpecne kazdmy den najdu(ma svuj obchod) tak tam nejdu, nekdy si rikam ze bych šel, ale nikdy ta myslenka neni takova ze bych to zrealizoval a vim že bych akorat delal problemy v rodine a vztahu

  vzdy jsem doufal že me to prejde a odezní, a ono se i povede na nejakou dobu, a pak se vratí.. ale jsem za to rad, je to unik z reality(ktery nepotrebuju)

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.