Čo to tadi leže? To je bjouček, viď?

1251759_boys_in_the_woods_3

Technika se žene mílovými kroky dopředu a děti jí jsou stále blíže. Počítačové hry, rozhlasy s nespisovnou řečí moderátorů, televize, ale také rodiče, prarodiče a učitelé ve školách a školkách mohou za to, že se děti neumí vyjadřovat, šišlají, není jim rozumět.

Velkou spoustu rodičů svádí na své drobečky šišlat, to ale nikomu nic nepřináší. Statistiky ukazují, že počet návštěv u logopeda každým rokem stoupá.

Učitelé si toho všímají každoročně, kdy se konají zápisy do prvních tříd. Několik dětí ani neumí poskládat jednoduchou větu a mluví tak, že jim není rozumět ani slovo. Kvůli vadám v řeči si také některé děti musí na první školní den ještě počkat. Nestává se to však vždycky. Pokud si rodiče vezmou informace o „patlavé“ řeči svých dětí k srdci, začnou s nimi chodit k logopedovi a do září – měsíce nástupu školy – se mnohým budoucím prvňáčkům řeč výrazně upraví.

Šišlání a slovní zpatlaniny jsou přirozené, takže je na jednu stranu zbytečné dítě hnát k tomu, aby mluvilo co nejlépe a to v co nejútlejším věku. Na druhou stranu by se mělo s dítětem odmalička mluvit, aby se jeho řeč stále zdokonalovala. Není dobré podat dítěti všechno, na co natáhne svou malou roztomilou ručičku. Od přibližně jednoho roku by se mělo umět jednoduše vyjádřit, co chce.

Kolem zlomového pátého roku by mělo být dítě schopno užívat všechny slovní druhy s relativně dobrou výslovností. „Mělo by umět skloňovat přídavná jména, používat správně předložky, spojky, číslovky. Pokud se tak neděje, může se stát, že bude handicapováno při nástupu do školy. Je proto vhodné včas navštívit logopeda, “ říká dětská psycholožka.

Jak jste na tom vy? Šišlalo Vaše dítě? Hroutili jste se z toho nebo jste byli klidní a říkali si, že se to postupně odbourá?

Zdroj fotografie: www.sxc.hu

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

3 reakce na “Čo to tadi leže? To je bjouček, viď?”

 1. bazze napsal:

  Mezi 4-5 se to prý má řešit nejdříve. Příští týden jdeme na logopedie, synovi bude v září pět, má neuvěřitelnou slovní zásobu, mluví perfektně jen si šlape na jazyk.
  Nemají se prý opravovat nebo se jim vysmívat, jen hlavně nešišlat a neopakovat.

 2. Terez napsal:

  Opravování by dětičkám asi dobře neudělalo no, navíc oni za to nemůžou. Tak ať to synovi dobře jde. :)

 3. pegonela napsal:

  Syn mluvil obstojně, ale nějaké hlásky mu dělaly problém. Navštěvovali jsme logopedii, a to už od třetího roku. Logopedka naopak tvrdila, že je nutné opravovat, aby si dítě uvědomilo chybu.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.