Víte, proč je láska slepá?

1121900_couple_with_engagement_rings_1

Když jsem se včera kamarádky zeptala, jestli ví, co je jiskření,  nejprve vybuchla smíchy. Po zklidnění mi přeci jen kloudně odpověděla: “ No to je, když se dva potkají, ani se neznají a hned by na sebe s největší chutí vlítli.“  Doopravdy? Co si o tom myslíte vy? Víte, co doopravdy znamená jiskření mezi mužem a ženou? Proč se říká, že je láska slepá?

„Proboha, kam jen dal oči?“ , zaslechneme z různých pouličních debat, které se pozastavují nad tím, jak se takový pěkný kluk mohl zakoukat do takové, mno takové, prostě tuctové holky. „A ještě si představte, že o ní básní, jak je krásná.“, nevychází pavlačové drbny z úžasu. Jenomže dotyčná slečna krásná vskutku je, tedy alespoň pro toho dotyčného. Pro ty ostatní je to prostě obyčejná holka. Ptáte se, kde je to kouzlo?

Žádné kouzlo, je to prostě chemie. Rafinovaná příroda v rámci zachování svého druhu, si pohrála i s námi a my si v jistých případech neumíme pomoct.  De facto vše je dáno tím, že si každý hledá toho pravého k sobě a pouze v případě, že mezi dvěma jedinci dojde k jiskření (chemické reakci), je předpoklad, že k něčemu dojde. Podobným systémem si však nevyhledáváme pouze své partnery, ale i přátele.

Co je chemická reakce?

Jiskření, čili chemická reakce je stav, kdy náš mozek usoudí, že dotyčný protějšek je to pravé ořechové pro naši maličkost a začne bujaře produkovat hormon štěstí serotonin. Tento jednoduchý hormon je amfetamin a často stojí za tím přihlouplým úsměvem všech zamilovaných.

Jak k tomu dojde?

V rámci sexuální chemie, která je moderním vědním oborem, bylo zjištěno, že v prožívání vztahu jsou zapojeny všechny smysly. Prvenství však získává jasně vizuální kontakt, dále pak čich a sluch, následuje dotek a „ochutnávka“.

A zde se dostáváme k tomu, že prostě, i když není někdo playboy můžete se z něj zbláznit, zatímco nad opěvovaným krasavcem prostě ohrnete nos. Jednoduše vám nevoní. Může za to hladina testosteronu u mužů, kombinovaná samozřejmě s různými parfémy a u žen estrogeny. Ženy mužům nejvíce voní v době ovulace. Hádejte proč to tak rafinovaně příroda vymyslela.

Co je tedy láska?

No ono je to vlastně ta chemie. Pokud tam není, je to jen o sňatku z rozumu a jistý druh sebetrýznění. Pozor, ale chemie nás dokáže pěkně obalamutit. Ne nadarmo se říká, že láska je slepá. Hormony mají značně narkotický účinek, a tak  se může leckdy stát, že nebudeme vnímat partnerovy negativní vlastnosti, které by nás normálně měly varovat.  Hormonální bouře může způsobit i značné poblouznění, často stojí za sexem na jednu noc, kdy se člověk ráno probouzí v rychlém vystřízlivění. Za lásku můžeme označit stav, který si projde třemi fázemi. Vědci doložili, že každá fáze má na svědomí vylučování jiných hormonů. Pouze ti, jež je společně přežijí, mohou hovořit o lásce a nejen o pouhé zamilovanosti. Bez zamilovanosti by však nebyla láska.

Fáze první – chtíč

No ano, vskutku se jedná o tu na hlavu postavenou skutečnost, kdy to do vás z neznámých důvodů praští, a vy si jednoduše nemůžete pomoct. Za tímto stavem stojí opět hormony testosteron a estrogen a dále i vaše smysly.

Fáze dvě – Přitažlivost

Jestliže váš mozek vyhodnotí, že dotyčný protějšek je přitažlivý, začnou se dít věci. Na řadu přijde tvorba hormonu FEA a noradrenalinu. Pokud je náklonnost opětována, mohou se začít dít divy. Třeba při doteku můžete ucítit elektrický šok. Vnímání jiskření má na starost speciální nervový systém, který vnímají i kvadruplegici. Jiskru přitom nemusíte zažít pouze při doteku rukou, ale i při jiném nenadálém kontaktu.

Fáze tři

Buď to končí rozchodem anebo trvalým vztahem. V dlouhodobém vztahu dochází k vyplavování hormonu vasopressinu, který má na svědomí monogamní vnímání vztahu. Funguje však pouze mezi těmi, kteří se doopravdy milují. Nikde ale není zaručeno, že se nemůže stát, aby se nestřetli dva zadaní a nedošlo k dalšímu jiskření.

Za tyto stavy se člověk nemá důvod stydět, protože se jedná o zcela přirozenou věc.  Příroda jednoduše ví, co dělá.

Chemická reakce přitom nemusí vzniknout hned, ale může se vyvíjet, proto kolikrát může dojít i k přechodu z dříve přátelského vztahu do mileneckého. Stejně jako může dojít k opačné reakci, kdy chemie pro změnu vyprchá a vám najednou zůstane pouhé přátelství, aniž byste přišli na to, kdy k tomu vlastně došlo.

info od novinky.cz PhDr. Kateřina Stibalová, idnes.cz

fotky: sxc.hu

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 4,75 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.