Barevná typologie

dreamstimefree_1193203

Včera v obchodě si jedna nádherná slečna vybírala halenku, ačkoli jí prodavačka nabízela módní fuchsiovou, zarputile trvala na svém a do kabinky si šla zkoušet vybledlou starorůžovou se slovy: „Fuchsiová není moje barva.“

Výsledek byl předvídatelný…

…samozřejmě, že v oné vybledlé halence vypadala jakoby se právě potýkala s nějakou zákeřnou nemocí a už ji celý svět leze na nervy. Snaha prodavačky i maminky, přemluvit ji alespoň k vyzkoušení oné fuchsiové halenky se zdála marná, leč nevydržela jsem mlčet a po minutě mých argumentů se kráska zanořila zpět do kabinky, kde zůstala celá nesvá a v šoku.  Byla z jedné strany nadšená a z druhé strany vyděšená, že „září“.  Samozřejmě, že s halenkou nakonec spokojeně odešla.

Mně však napadla jistá otázka: “ Skutečně je náš problém v oblékání zakotven jen ve špatné barvové typologii anebo souvisí i s nízkým sebevědomím a s touhou nevyčuhovat z davu? Co si o tom myslíte vy?

Barevná typologie

Ve všech článcích na internetu se dozvíte o úžasné Američance Carole Jackson, která stojí za geniálním objevem ohledně pozitivního a negativního vlivu barev na náš vzhled. Nějak nám opomenuli na slavného Goetheho, kterému v roce 1840 vyšla v Londýně kniha o teorii barev, kde se problematikou oživení barvami zabýval. Je však pravdou, že Goethe vlivy barev nespojoval s lidským faktorem.

Johannes Itten a Joseph Albers stojí za teorií harmonizace barev a také rozčleněním barevných tónů do čtyř ročních období.

Deborah Chase si všimla vlivu pigmentu kůže ve spojení s barvou na lidskou krásu a Bernice Kentner začala jako první kosmetička vytvářet první barvovou typologickou analýzu, kdy podle odstínů pleti a očí začala členit lidi do čtyř typů (jaro, léto, podzim a zima).  Přesto za průkopníka barevné typologie a vizážistky je považována až Suzzanne Caygill, která v roce 1980  vydává svou knihu o barevném systému.

Carole Jackson

Kamkoliv v Česku nahlédnete je Carole Jackson uváděna za matku barevné typologie, jenomže ona pouze napsala tu nejúspěšnější knihu. Před ní stála již celá řada jiných úspěšných odborníků, které však kniha:Paleta krásy odsunula do pozadí.

Barvy a krása

Ať už je to jakkoliv je prokázaným faktem, že barvy mají na nás velký vliv. Při správném výběru nám to prostě sluší, naše pleť vyniká, oči září, rty se zdají smyslnější, my svěžejší, zdravější a nabiti energií.

Pokud si vyberete špatně vypadáte jako byste projeli cyklus ždímání v automatické pračce, jste nesympatičtí, starší, nemocní.

Někteří lidé mají cit na barvy a vybírají si vhodné barvy zcela intuitivně a jiný jej bohužel nemají a potřebují poradit. K tomu slouží různé vizážistické studia, kde svým zákaznicím poradí nejen se zařazením fo určitého typu a podtypu, kam spadá na každou kategorii na  1 200 000 odstínů barev, ale dopomohou i s výběrem správného střihu, líčení, oblečení a doplňků. Dobrý vzhled je totiž postaven na dokonalé barevné harmonii, která se střihem, barvou vlasů, líčení a doplňků úzce souvisí. každou kategorii na  1 200 000 odstínů barev, ale dopomohou i s výběrem správného střihu, líčení, oblečení a doplňků. Dobrý vzhled je totiž postaven na dokonalé barevné harmonii, která se střihem, barvou vlasů, líčení a doplňků úzce souvisí.

Barvy a psychologie?

Správná volba barev má pozitivní vliv i na naši psychiku. Nabýváme sebevědomí, i když je to pro člověka možná zpočátku tak trochu šok.

Nebojte se barev a zkuste experimentovat. Jestli si nejste jisti zda máte cit na barvy, nechte si poradit od odborníka, jistě nebudete litovat. Taková správně stanovená barevná typologie vás může ochránit i od nepotřebných plastických zákroků.

Se správnou barevnou typologií můžete mít snadnější cestu při hledání partnera, v budování vaší kariéry a také vám může pomoci odrazit se ode dna v jistém zlomovém období ve vašem životě.
Právě v těchto okamžicích (svatba, rozvod, změna práce, konec mateřské) totiž klienti pomoc odborníka vyhledávají nejčastěji.
A jak je to s vámi? Myslíte si, že skutečně víte  jaké barvy vám sluší? Navštívili jste odborníka? byli jste spokojeni?  Podělte se s námi o své zkušenosti.

Zdroj informací: www.wikipedie.com, www.prsten.cz, www.mineralfit.cz

zdroj fotografií: 2xwww.dreamstime.com

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

4 reakce na “Barevná typologie”

 1. Eva P. napsal:

  Ta prodavačka a maminka dotyčné slečny ze začátku článku pravděpodobně neměly žádné hlubší znalosti z barevné typologie, a myslím si, že je nemá většina lidí, kteří se vysloveně nezabývají vizážistikou nebo módou. Většina z nás si takové informace jen přečte a zase pustí ven :) . Ony ji „jen“ viděly jinýma očima, než se viděla ona sama.
  Myslím si, že velkou roli ve špatném výběru barev hraje právě ta Vámi zmíněná touha nevyčnívat, pak nezkušenost, setrvačnost a neochota vyzkoušet něco jiného. Sama jsem u odborníka nikdy nebyla, snažím se dát na vlastní pocit a občas na názor svých blízkých. V žádném článku o barevné typologii podle ročních období jsem se nikdy beze zbytku nenašla, ono co taky s pletí, která není ani bílá, ani snědá, očima šedomodrýma s hnědým kroužkem kolem zorničky a vlasy, které barvím podle nálady :D .
  V mládí jsem preferovala jiné barvy, než teď, a na to, co mi sluší, jsem přišla díky tragické náhodě – zdědila jsem maminčin šatník, se zcela jinými barvami, než jsem měla ve skříni já. A najednou jsem zjistila, že mnou dříve opovrhované hnědé a béžové odstíny mi sedí, ale nemusím nutně zavrhnout ani svou oblíbenou černou.
  Jsem zvědavá, co by na mě řekl odborník, ale nemám tušení, na koho se v Chomutově obrátit.

 2. adriana napsal:

  Ta prodavačka ač důchodkyně, tak luxusně oblečená dáma, která si byla moc dobře vědoma, co ji sluší :-) a jestli chceš, tak se pokusím napsat takový jednoduchý návod s triky, podle nichž poznáš, co Ti sluší.
  Vizážista a stylista je skvělý, přeci jen celkem stojí.
  Můžeš to zkusit doma… jen k sobě musíš být upřímná a zahodit předsudky.

  Jo a ještě jedna věc, když si nějak radikálně změníš barvu vlasů třeba jako já z naprosté černovlásky jsem rusovláska, tak si změníš i typologii a tím musíš proměnit i svůj šatník…
  a další věc… kromě barev je potřeba ještě vzít v úvahu povolání, koníčky a typ postavy… pro mně je sice barvově skvělá bílá, avšak ne díky postavě… takže jen čistě bílou nemůžu :-) .
  Je to celkem věda.
  Možná se koukni i po knížce od Carole Jackson, já ji třeba sehnala u nás v knihovně a bylo tam spousta zajímavých věcí

 3. Michaella napsal:

  Je zvláštní, že někdy jsou dny, kdy člověk může vyjít ven oblečený v čemkoli a září pohodou, úsměvem, optimismem a vše se mu daří. Pak jsou dny, kdy je lepší nechodit ven, protože všechno je špatně, a blbě sedí i tkaničky u bot. Miluji barvy a věřím, že barvy ovlivňují náš život a náladu. Teď jsem si pro lepší náladu naordinovala trošku extravagance: na měsíc květen růžové dlouhé nehty, k tomu doplňek v podobě krásného sexi trička v růžovo stříbrných barvách a bílé letní kalhoty :)

 4. pegonela napsal:

  Také se přistihuji, že mi něco možná sluší, ale já si netroufnu to nosit. Radši si vyberu méně nápaditý kousek oblečení, který mě udělá starší. Jsem letní typ, mohla bych si dovolit syté barvy, ale… někdy se bojím.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.