Fenomén moderní ženy

dreamstimefree_910124

V médiích v poslední době neustále slyšíme o moderní ženě. Moderní žena je ikona, dokonalá, bezchybná, zahrnutá penězi, úspěšná v zaměstnání, všechno zná, ve všem se orientuje, má všechny módní výstřelky, všechno stíhá a zvládá s úsměvem, je vdaná, odpustí nevěru, pracuje šestnáct hodin a i přesto je dokonalou matkou s mírami 90 – 60 -90. Je tomu skutečně ale takhle? Jak má v reálu moderní žena vypadat?

„Nemá již času, aby dlouhé hodiny v nedbálkách strávila… v budoáru… Stará se jen o věci vážné, a není-li jich, pěstuje sport. A není-li duše její ještě uspokojena, vstupuje do automobilu, aby v něm na kilometry cesty prchla před všedností, domácí nudou a banálností… Milenec stal se přítelem či druhem v povolání, s ním hovoří o životních otázkách, hraje tenis, závodí v plavbě a podniká předepsané rozjížďky autem. Toť moderní romantika…”
Tak vidíte, milostpaní, jak to máte dělat. Nač v nedbálkách ležet v budoáru, když můžete hovořit o vážných věcech, a není-li jich (jakože jich není), vstoupit prostě do svého auta? Není-li auta, zbývá přítel či druh v povolání, se kterým můžete hovořit o životních otázkách; a není-li jich, podniknete s ním předepsanou vyjížďku autem nebo soutěž v plování – je to snad dosti prosté? To prý je moderní romantika. Ba ne; moderní romantika, to je mít na to dost peněz. Neboť hleďte, je to trochu drahé, být moderní ženou!
Karel Čapek, Nedělní fejetony, Lidové noviny 2.12.1922


Tak takto si představoval moderní ženu před téměř 100 lety Karel Čapek. A jak je tomu tedy dnes? doopravdy nemůže být moderní žena malá, baculatá žena, která nepracuje v prestižní manažerské pozici, ale je doma anebo je ženou za pultem?
Uměle vykonstruovaná ikona moderní žena jednadvacátého století je vysloveně nezdravá, nereálná a hlavně povrchní. Je zhola nemožné, aby každá žena byla naprosto dokonalá, stále šťastná, s ideální postavou 90 -60 -90. Tato nereálnost vede akorát k tomu, že všechny mladé dívky se ženou za nesplnitelnými sny, které jsou založeny touhou po dokonalosti. Často pak končí vyhaslé, trpící s anorexií, bulimií, depresemi, či obezitou, nešťastné, vyhořelé s pocitem zbytečnosti.
Na fenoménu moderní ženy vznikla na portálu vyplň to zajímavá anketa, která došla k celkem zajímavému výsledku. Dotazovaní v průběhu testu odpovídali na řadu rozličných otázek, které se týkaly jejich představy moderní ideální ženy. A podle nich je tou nejideálnější moderní ženou, de facto žena průměrná. Prostě normální holka v džínách vysoká tak 170 -180cm, s polodlouhými hnědými vlasy, normální postavou, ani štíhlá, ani hubená, nenalakovanýma nehty anebo maximálně s průhledným lakem, která se ráda usmívá a je s ní o čem mluvit.
Ikona moderní ženy je podle mne skvělým obchodním artiklem, zbraní, s níž zruční marketingoví profíci a obchodníci masírují naši psychiku pouze s jediným cílem: “ Prodat nejvíce toho, čeho potřebují.“
Jde vlastně o citové vydírání – Nemáš ani jednu kabelku Vuitton? – Jsi out.
Nemáš doma ani jeden originální parfém, ale pouze toaletní vodu? Jsi běžná tuctová žena.
Ve tvém šatníku se tkví kousky z obchoďáku anebo značky ze second handu, ani kolo by si o vás neopřeli…
Nechodíte několikrát týdně do restaurací? Hmmm, tak to je to tedy s vámi doopravdy zlé.
Kam pak se vytratila myšlenka o osobnosti? Pokud by dle médií a všech marketingových stratégů měla vypadat moderní žena jako žena bez osobnosti, která je striktně stíhaná všemi těmi požadavky, tak to tedy raději budu zcela výjimečnou ale nemoderní ženou, která je osobností a nenechá si na nos věšet bulíky. Tato žena je prostě svá, dělá to, co má ráda a v tu dobu, kdy to  uzná za vhodné a ve své podstatě je jí jedno, že ve skříni nemá kabelku Vuitton anebo jiné kousky, protože si uvědomuje, že ani to jí dokonalé štěstí, spokojenou a zdravou rodinu, věrného a hodného manžela nezajistí.
A co si myslíte vy? Jak podle vás vypadá moderní žena 21. století?
zdroj fotografií: www.dreamstime.com
Nedělní fejeton Karla Čapka z Lidových novin 1922
anketa na vyplnto.cz

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

2 reakce na “Fenomén moderní ženy”

  1. Lucie D. napsal:

    moc fajnový článek.. člověk by se měl asi opravdu zamyslet, proč kolikrát tak prahne pro super extra věcech, a jestli z nich má skutečně takový užitek, nebo je to spíš jen pozlátko..

  2. pegonela napsal:

    Ano, důležitý je prostý lidský cit, povaha, to, jak se k sobě chováme.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.