Jak správně vybírat dětem boty

dreamstimefree_1315677

První botičky a vlastně celkový výběr dětských botiček patří k nejdůležitějším záležitostem dětského života. Pouze kvalitní a správná bota může totiž dítěti posloužit. Víte však, jak vybrat dobrou botu?

Boty jsou jedním z důležitých součástí našeho života, mají za úkol nás chránit před ostrými předměty, kterými bychom si mohli poranit naše chodidla. Dětské boty jsou o to důležitější, protože dopomáhají rozvoji chůze a ovlivňují celkový postoj a zdraví dítěte. Při nevhodné obuvi dochází k různým zdravotním komplikacím, je proto důležité, abyste koupi dětských botiček nepodcenili. Raději jedny kvalitní, než několik nekvalitních.

Kdy koupit první boty?

První botičky kupujte až se dítě rozchodí bez držení. Toto alespoň doporučují odborníci. Učení chození potřebuje rovnou podložku a vystačíte si s ponožkami s protiskluzovým povrchem.

Jak kupovat boty?

Vždy dbejte, aby se botičky dítěti líbily a cítilo se v nich pohodlně. Dětem se chodidla vyvíjejí cca do konce šestého roku, a proto je toto období pro nákup kvalitní obuvi nejdůležitější. Nutno však říct, že kvalitní boty byste měli kupovat i dále, protože i po šestém roce se díky nekvalitních bot můžete potýkat s různými ortopedickými problémy.

Dítě by se při zkoušení botek mělo vždy postavit, abyste si mohli ověřit zda jsou skutečně vyhovující. I když má palec dítě ve špičce, měli byste za jeho patičku vsunout jeden svůj prst. Kromě velikosti je však důležitá i šířka. Bota by neměla ani tlačit, ale ani padat. Tuto skutečnost zjistíte, když se ve zkoušených botách dítě po prodejně trochu projde. Kvalitní bota by měla být lehká, pevná, s pevnou patou a dobrou fixací kotníku. Pokud není kotník stabilní hrozí mu podvrtnutí. Podrážka dětských botek by měla být pevná a ohebná pouze v oblasti za prsty, jinak by při zmáčknutí nemělo dojít k jejímu totálnímu prohnutí. Podrážka by také na rozdíl od dospělé podrážky neměla být formovaná a rozhodně by měla být bez vysokého podpatku!

Jaké boty jsou vhodné?

Nejvhodnějšími dětskými botami jsou boty celokožené, které jsou také i nejpohodlnější. U malého dítěte více oceníte boty na šněrování, které můžete podle potřeb nejlépe utáhnout. Pro dítě, které se učí soběstačnosti jsou lepší pro změnu botičky na suchý zip. Nejideálnější boty jsou ty nové, pokud se však z jakýchkoliv důvodů rozhodnete pro boty z druhé ruky všímejte si podrážek, aby nebyly sešlapané. Dítěti v průběhu jednoho roku vyroste noha asi o jeden až dva centimetry a proto počítejte, že budete kupovat nové boty několikrát za rok.

zdroj fotografií: www.dreamstime.com

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

3 reakce na “Jak správně vybírat dětem boty”

  1. Michaella napsal:

    První botičky pro syna, byly nové, sportovní, velmi kvalitní a nachodil v nich spoustu krůčků :) Čas běží, už mu je 12 let a boty si vybírá sám podle trendu, tenisky s lebkou a podobně s průpovídkou „Mami, ale tohle se fakt teď nosí“. Co dodat? Děti jsou děti a na to jak byl malinký vzpomínám moc ráda.

  2. pegonela napsal:

    Můj syn má 14, lebky taky máme :-) . Taky jsem kupovala vždy nové botičky. Hrozím se, když vidím na malé holčičky lodičky na podpatcích, zdrobněliny dospělých bot.

  3. Lajla napsal:

    Já jsem volila jako první obuv pro dítě na doporučení doktorky botičky attipas a musím říct, že jsem opravdu spokojená, protože jsou prodyšné a pro dětskou nožičku pohodlné.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.