Rovnátka v dospělosti

105810_braces

Také patříte ke generaci, která se na rovnátka dívala skrze prsty a nyní toho lituje? Také byste chtěli mít krásné zuby? Zdravý, bílý a rovný chrup tvoří image i zdravé sebevědomí každé osobnosti. Pokud vás trápí nevzhledný úsměv, věřte,  že stále není pozdě. S rovnátky můžete začít i v dospělosti.Křivé a jiné nepravidelnosti chrupu doprovází lidstvo celou érou svého pobytu na Zemi. Již dávno před naším letopočtem vznikaly první pokusy o korekci zubů, jak dokazují archeologické vykopávky.

Dnes však korekce chrupu náleží celý samostatný obor, který se osamostatnil od stomatologie a známe jej pod označením Ortodoncie.

Ortodoncie

Tento samostatný obor zubního lékařství se zabývá diagnostikou, prevencí i léčbou všech nepravidelností chrupu. Jejich základním prvkem léčby jsou fixní rovnátka. První rovnátka může malý pacient dostat nejdříve okolo šestého roku, kdy začínají růst první trvalé zuby. Odborníci však obvykle čekají až do 12 roku, kdy jsou venku již všechny trvalé zuby.

Pokud nejsou ještě zuby usazeny může ještě lékař chvíli počkat na pevné usazení zubů v čelisti a až pak provést fixaci s pomocí rovnátek, kterých je několik druhů a jsou vyrobeny i z několika druhů materiálů.

Horní hranice pro nasazení korekčních rovnátek není nikterak omezená a troufnout si na ně můžete klidně i v padesáti. Musíte však počítat s tím, že na rozdíl od dětí, kterým léčba s fixními rovnátky obvykle trvá dva roky, bude u vás mnohem delší.

Tato skutečnost vyplývá z toho, že tkáně v dospělosti nejsou tak přizpůsobivé a jsou mnohem křehčí, tudíž se musí mnohem opatrněji než u dětí.

Kdy si jít pro rovnátka?

Jestli chcete mít krásný úsměv a v dětství jste tuto možnost nevyužili. Rovnátka jsou na místě v dospělosti i tam, kde se jejich lehká vada zhoršila spolu s věkem. Někdy je rovnátek také zapotřebí, když nečekaně vypadne zub anebo implantát.

Všeobecně jsou rovnátka vhodná u předkusu, u stěsnaných zubů, hlubokém skusu, obráceném skusu, velkých mezerách anebo při otevřeném skusu.

Rovnátka

Na Ortodoncii můžete získat několik typů rovnátek. Dnes se nejčastěji aplikují rovnátka fixní, tzv. na pevno, které se nasazují u dospělé korekce zubů pokaždé. Fixní rovnátka můžou být klasické, pro odvážné i barevné, pro ty jež nesnášejí kov keramické a nejefektivnější jsou neviditelné. Neviditelná rovnátka jsou úžasná v každém směru, avšak mnohdy klienty odradí jejich cena.

Lehčí vady se mohou obejít bez pevné fixace a mohou jim pomoci snímatelná rovnátka.

Cena za jeden zámeček u klasických rovnátek stojí asi sto korun, keramický zámek vás vyjde asi na čtyři sta,  celá fixní rovnátka pak stojí okolo patnácti tisíc, přičemž nasazovací jsou mnohem levnější.  I u dospělých na některé korekce přispívá zdravotní pojišťovna.

zdroje informací: http://www.fixnirovnatka.estranky.cz, zubnirovnatka.cz/, zena-in.cz/

zdroj fotografií: www.sxc.hu

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

11 reakcí na “Rovnátka v dospělosti”

 1. Tereza napsal:

  V mém okolí často slýchávám: ,,Na můj věk je to už zvláštní. Vypadala bych jak blázen.“ A já si v duchu vždycky říkám proč ne. Svůj chrup si můžeme zkrášlit v každém věku a navíc v dnešní době můžou rovnátka zaujmout pozici módního doplňku. :)

 2. adriana napsal:

  Jeden ortodontista říkal, že je dnes zcela běžné, že si pro rovnátka přichází i padesátníci a nejstarší klient měl sedmdesát let…
  Je obdivuhodné, že ještě v tom věku měl vlastní zuby.. :-D

 3. Tereza napsal:

  Taky si říkám. :D Je k tomu potřeba asi i odvahy v takovém věku…

 4. maras.f napsal:

  No mě je 21 a tu odvahu na to nemám, nejspíš proto, že si neumím představit, že by něco takového měl třeba můj přítel. Je to ode mě asi dost pokrytecké vzhledem k tomu, že jsem do 15nácti nosila rovnátka na noc :)

 5. Pirlenka napsal:

  v 70 :-) no tak to je něco…

 6. adriana napsal:

  bych tomu člověku v těch sedmdesáti záviděla zuby všeobecně :-) , ale tak znám chlapi, kteří se v sedmdesáti stali otci, takže proč ne

 7. Pirlenka napsal:

  já měla nasazovací v dětství a ve 24 letech napevno ;-) horní a pak i dolní – s dolními jsem se i vdávala :-D

 8. bazze napsal:

  MĚLA jsem je ve 13 tehdy to bylo strašný. Nejdřív mi říkali pizizubka a pak mi zpívali železo stárne, železo stárne, ono taky železo stárne…
  Tehdy jsem za to mámu skoro nenáviděla. Dnes jsem šťastná, že to udělala. Taky by si je chtěla nechat dát, je jí 54, ale bojí se, že by jí vypadaly zuby, už se jí trochu kývou….

 9. pegonela napsal:

  Syn je nosil jako malý. Pak, ve 13, mi řekli, že bych za fixní platila skoro 20 tisíc, museli by mu vytrhnout dva stálé zuby a celý oblouk posunout. Paní doktorka mi řekla, že k tomuto kroku se může rozhodnout i v dospělosti. Sama jsem si neuměla představit trhat dítěti dva stálé zdravé zuby, protože má jen malý předkus. Dohodly jsme se, že to nechám na něm, ať si časem rozhodne. Přece jen to je kluk, může mít úraz, přijít o další zuby. Tak teď rovnátka nemá. Ale v dětství si je dokonce oblíbil. Zvykl si na snímací tak, že mu pak chyběly.

 10. Timea napsal:

  Měla jsem rovnátka jako dítě, tehdy se řešilo rovnání jinak. Teď v dospělosti mi je lékařka doporučila před dvěma lety. Vzhledem k tomu, že mám z prvního období rovnání zubů posunutý střed čelisti, nejdu do toho. Ale obě děti mají rovnátka, skvěle se jim chrup vyrovnal a také naštěstí zdědily dispozici k nekazivosti zubů, takže bez kazu.

 11. pegonela napsal:

  To je důležité, Timeo. Nějaká menší nerovnost nevadí, ale když se člověk podívá, jak dnes vypadají zoubky některých malých dětí, tak by plakal.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.