Perlové náhrdelníky – tradice luxusu

peper

Byly doby, se perly cenily více než drahé drahokamy. Dnes již perlové náhrdelníky na první pohled nepatří mezi něco neobvyklého, avšak nejsou perly, jako perly. To, co obvykle potkáváte na pultech se se skutečnými perlami mnoho společného nemá. Jedná se o různé náhražky natřeného skla, či dokonce i něčeho ještě horšího. Tyto korále však se skutečnými perlami nemají vůbec nic společného a jejich hodnota je téměř nulová..

Perlový náhrdelník z pravých perel by měl náležet do výbavy každé ženy. Náleží se, aby svůj první náhrdelník dívka dostala v rámci slavnosti uvedení do společnosti (u nás to bývá obvykle v rámci absolvování tanečních).

Perly se pak dále dělí na komerční a přírodní. Přírodní patřily k jedinému původnímu zdroji perel do počátku dvacátého století. Získávaly se z mořských a sladkovodních mušlí velkým výlovem a postupným otvíráním, kdy museli zabít mnoho měkkýšů, aby našli jednu jedinou perlu. Přírodní perly jsou právě proto ohromnou vzácností.

Komerční perly se pěstují na speciálních farmách, které se na perly specializují. Do perlorodek se přidává zrnko písku do záhybu škeble zcela záměrně, na matku přírodu a náhodu se zde nečeká. I když perly vznikají uměle a tím snižují cenu perel na rozdíl od těch přírodních, stále jsou vzácné.

Ono totiž vytvořit takový náhrdelník byť z komerčně vyráběných perel není zas tak jednoduché. Vzhledem k tomu, že se perly mohou vytvářet v různých tvarových variacích, velikostech a barvách, náhrdelník pak může vznikat i několik let. Ty nejcennější perly bývají velké, souměrné, kulaté a bez povrchových vad. Takový náhrdelník pak může mít skutečně cenu víc než mnohé drahokamy.

Nejznámějšími perlami jsou pravděpodobně ty bílé, nejvzácnější zas černé, barevných variací však existuje mnohem více (stříbrná, champagne, krémová, modrá, zelená, fialová, zlatá a tak dál). Ať už nosíte perly jakékoliv, dlouhé šňůry anebo jen přívěsky, jejich péče o ně je poněkud specifická. Pokud chcete, aby vám vaše perly co nejdéle vydržely udržuje šperky v sametovém obalu, nezavěšené, uložené tak, aby nepřicházely do kontaktu s ničím tvrdým a kovovým.

Před použitím je nejprve otřete měkkým hadříkem a jednou za čas je otřete měkkým hadříkem namočeným do slabého mýdlového roztoku. Na krk si je dávejte vždy až po veškerých kosmetických úpravách, protože laky, make – upy i parfémy jim rozhodně neprospívají.

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

2 reakce na “Perlové náhrdelníky – tradice luxusu”

  1. Danulka napsal:

    Mám několik sad perlových náhredelníků. Proto mi velmi přišla vhod vaše rada,jak je připravit k užívání a mýt roztokem. Již jsem to udělala a výsledek – super !!! Děkuji

  2. pegonela napsal:

    Já měla perličky jen na svatbu. Ale pro toho, kdo chodí do společnosti, je toto užitečný článek.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.