Správná tepová frekvence, základ hubnutí

903839_fitness

Už jste to dozajista slyšeli, pokud chcete zhubnout kromě stravy se musíte i hýbat. Řada lidí proto naběhne do posiloven s naivní představou rychlého hubnutí si naordinuje ten nejtvrdší dril a ono nic. Po čase je to přestane bavit, ztratí důvěru, snahu a brzy se vrátí zpět do vyjetých kolejí.

Znáte to?

Také se vám něco podobného stalo? Co když ale nebyla chyba ve strojích, či trenérovi, ale ve vaší volbě ideální cvičební metody?

Pokud chcete zhubnout potřebujete dosáhnout jisté tepové frekvence, to víme díky odborníků a na vlastní kůži mohu dosvědčit, že tomu tak doopravdy je. Tělo prostě potřebujete rozehřát, je totiž ve skutečnosti jako malá továrna v níž, aby se linka rozjela musíte nejprve pořádně zatopit pod kotlem. Na začátku každého hubnutí je potřeba se dvacet minut rozehřát, teprve až ty další minuty cvičení vedou k účinnému spalování.

Správná tepová frekvence

Jenomže rozcvičení, rozehřátí organismu není vše, k hubnutí potřebujete i správný tep!

Průměrný klidový tep se obvykle pohybuje okolo 75, jestli jde o člověka s kondicí je možné, že jeho pulz může klesnout až k 50. Tento pulz  je však klidový a rozhodně u něj nespálíte dostatek energie, abyste začali hubnout.

Co je k tomu potřeba? jaký ppulz je ideální na hubnutí?

Je důležité, abyste to při cvičení nepřeháněli a váš pulz nešel až k maximu. Maximální pulz je mezní bezpečnostní hranice, po jejím překročení může dojít k zástavě.  Maximální pulz je proměnlivý v rámci věku, postavy i pohlaví, co se týče žen vypočítá se  pomocí jednoduchého vzorce: 220 – věk = maximální tep.

Při hubnutí je však důležité, abyste se pohybovali pouze mezi 65 – 80%  maximální hranice. Toto rozmezí se vypočítá  také velice snadno.  Výsledek maximálního tepu vynásobíte nejprve 0,6, kdy vám vyjde spodní hranice a pak vynásobíte maximální tep 0,8 a vyjde vám horní hranice účinného hubnutí.

Na reálném příkladu to vypadá asi takto:

220-33=187 – max.pulz

187×0,65=121 spodní hranice pulzního hubnutí

187×0,8= 158 horní hranice pulzního hubnutí

Jestli je vám 33 let a chcete hubnout, je zapotřebí, aby se vaše cvičení pohybovalo v pulzním rozmezí 121 -158. Jestliže bude níže nedojde k žádnému spalování  a když bude naopak výše budete spalovat pouze cukry, tuky zůstanou stejné.

Najděte si tedy svou ideální pohybovou aktivitu podle toho, jak na ni reaguje váš pulz. Příliš rychlé cvičení je možná lákavé, ale je určeno pro ty, kteří již nějakou kondici mají anebo nepotřebují shazovat kilogramy a touží pouze po zformování postavy.

informace. interna, praxe, Mudr. Cajthamlová a pan Havlíček, fittness Proměny Havířov

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (6 hlasů, průměr: 2,83 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

4 reakce na “Správná tepová frekvence, základ hubnutí”

 1. [...] se volí správná rychlost, při níž chodící nepřesáhne správnou tepovou frekvenci – více viz článek o tepové frekvenci a díky podtlaku dochází k aktivaci lymfatických drah. Střídavý podtlak je vlastně [...]

 2. Pavel Kozák napsal:

  Správné rozmezí pro zbavení se přebytečných tukových zásob je v rozmezí 55-65% max. tepové frekvence!

 3. adriana napsal:

  Vzala jsem si do rukou moudrou knihu od odborníka pana Havlíčka a ten udává 65% – 70%
  Když jsem psala tento článek, nespokojila jsem se pouze s tím, co říká pan Havlíček, který patří k českým špičkám na výživu a myslím si, že jeho slova jsou víc než pádná…hledala jsem pořádný a pádný doklad a ten mi poskytli tvůrci tohoto vzorce – tedy pan Dr. Haskella a pan Dr.Fox,kteří v 70 letech vymysleli vzorec o hranicích tepové frekvence.. původně udávali ideální rozmezí dokonce 60 – 90% tedy spíše směrem nahoru, rozhodně ne dolu… po letech výzkumů a studií se dopracovali právě k oněm 65 – 85%.

  Pokud uvádíte Karvovenovu metodu, je důležité uvést celý vzorec…protože pokud tak neučiníte dojdete k chybným výsledkům..ono totiž Karvovenova metoda sice vychází z 50%, ale vzorec výpočtu je mnohem náročnější, po výpočtu však nakonec skončíte na stejném čísle jako u více uznávaném vzorci od pánů Foxe a Haskella.
  docela podrobně je o tom napsáno zde:http://en.wikipedia.org/wiki/Heart_rate
  je to ale v angličtině…

  Při psaní svých článků vždy důležitá fakta čerpám z důvěryhodných zdrojů. o které se mohu opřít…

  a odkud máte svou informaci o tepovce 55 – 65% vy?

 4. pegonela napsal:

  Pak že není hubnutí věda…

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.