Fenomén dnešní doby – krycí jméno : Facebook

funny_facebook_internet_886782_l

V dnešní době téměř každý tuto sociální síť založenou Marcem Zuckerbergrem v roce 2004 zná. Když né z praxe, tak z doslechu minimálně. Řekneme si proč ne. Registrace je bezplatná, takže není co ztratit. Po zaregistrování máme vlastní profil. Uvádíme zde své jméno, emailovéu adresu, datum narození, bydliště. Facebook zaznamenává vztahy mezi lidmi. Přidáváme si do přátel, kamarády a známé, takže je zřejmé kdo se s kým zná. Sdílíme naše fotografie a píšeme denní aktivity. Facebooku holduje dnes přes půl miliardy uživatelů a to všech věkových generací a národností bez rozdílu.

Já sama jeho příznivcem nejsem, ale přesto profil založen mám. Nepropadám ovšem tomuto davovému šílenství ani jsem si k němu nevybudovala závislost. Kamarádi a kamarádky z mého okolí si ale bez facebooku nedokáží představit svůj život. Jakmile ráno otevřou otevřou oči už na něj najíždí, večer než usínají dělají totéž.

Mnozí si ale neuvědomují i jeho záporné stránky jaké facebook bez debat má…

Facebook je jeden z velice děsivých špionážních zařízení. Velice usnadňuje zpravodajským službám rozbor vazeb a chování jednotlivých uživatelů. Je to vlastně nejobsažnější databáze lidí, jejich bydlišť, propojených vztahů i komunikace.
Narcistické sklony některých lidí, vedou k tomu, že mezi sebou svádějí boje o největší počet imaginárních přátel a přijmou za své „přátelé“ i lidi, které v reálném světe vůbec neznají. A toto je výbornou příležitostí pro pracovníky pro odhalování podvodů a národní bezpečnosti. Můžou tak naprosto nepozorovaně sledovat denní život podezřelých osob, nebo osob na podpoře či o ní žádajících.

Češi facebooku věří. Statistiky nám ukazují, že ve většině případů si přidáme i „přátelé“, které vůbec neznáme, dochází tím k naprostému otevření našeho soukromí. Podle grafu se jedná se hlavně o mladší kategorie, v průměru 18-19 let, kteří si evidentně nedomyslí možné následky. Nejenže může někdo použít naše fotografie (založit si falešnou identitu), ale ví o nás vlastně spoustu věcí, do data narození, po současné bydliště až k mailové adrese. Někteří jedinci přidávají na facebook číslo mobilního telefonu, své icq, nebo skype. facebook také může poradit zlodějům, kdy jedeme na dovolenou, nebo nejsme doma. I dlouhodobý uživatelé facebooku naletí na falešný profil.

Jaké z toho vychází ponaučení ? Zabezpečme si profil tak, aby nikdo cizí nemohl prohlížet naše fotografie ani přátelé. Pokud nás o přátelství požádá někdo, o kom víme, že facebook odmítal, raději se ho zeptejme, jestli je vážně jeho. Pokud člověka z jeho profilu neznáme, raději si dvakrát rozmysleme, než se stane součástí našeho profilu. Uvědomme si, k čemu byl facebook založen a k čemu jej vlastně užíváme a hlavně k čemu jej můžou využít druzí!

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

Jedna reakce na “Fenomén dnešní doby – krycí jméno : Facebook”

  1. pegonela napsal:

    Facebook se mě netýká. Ale věřím, že pro mladší to je droga. Naláká je možnost sdílení her, i menší děti zláká podílání virtuálních blbůstek.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.