Jak vyhrát bitvu s potravinovými moly

6058638_s

 

Když jsem si před několika lety zápasila s těmihle potvorami, kdy jsem ani za nic nemohla přijít na kloub odkud k nám dorazily, myslela jsem si, že mne nic podobného nemůže potkat, protože dělám vše, co se má…

Jenže, jak jsem byla naivní, stačilo k tomu málo – přestěhovat a já už rok vedu válku, nutno říct, že střídavě vyhrávanou.

Potravinoví moli, jinak oficiálně známí jako Zavíječi mouční, či paprikoví jsou malé motýlkovi-té bestie, které jsou odolné svou neuvěřitelnou života schopností. Kdysi se říkalo, že je mají doma ti, kteří neuklízejí, jenomže to už dávno není pravdou. Velice snadno si je můžete přinést z obchodů, kam se mohli dostat ze skladů, buď díky nevhodnému skladování, kontaminaci anebo netřídění prošlých potravin. Přenos na další potraviny je velice snadné a rychlé.

Tak nějak jsem na svém starém bytě došla až do té fáze, kdy jsem pak musela až malovat. Potvory totiž nechávají díky výraznému pigmentu na křídlech i neodstranitelné skvrny. Po celém několikerém vyházení celého špíže jsem zjistila, že jsou schopny prokousat se i celkem dost tlustým plastem a dostat se i do krabic uzavřeným na závit. Zdroj byly nejspíš darované vyloupané vlašské ořechy v plastové krabici. Tehdy jsem se jich zbavila až na potřetí, kdy jsem vyházela vše, co šlo a to doslova, dezinfekcí, nalepením feromonových nálepek a změnou nádob za ještě hrubší sklo a plast.

 

Jenomže to jsem ještě netušila, že panelák má pro potravinové moli doslovnou slabost. Je to tu pro ně ráj a já k nim přišla jako slepý k houslím. Vždy jak si zavýskám, že jsem vyhrála, zas se odněkud objeví nová várka. Inu ano, mohou za to sousedi, pak také šachta, která je pro ně skvělým útočištěm. Tato likvidace je tedy mnohem více komplikovaná. Jistou cestou je domluva se sousedy, a pokud se již nakazil celý dům je nutno přizvat si na pomoc zkušeného odborníka na deratizaci.

 

Jak jim ztížit jejich přežití?

Jestli jim chcete znepříjemnit jejich existenci musíte pravidelně své spíže čistit, neskladovat příliš mnoho potravin a pokud už se nějaká potravina infikuje okamžitě ji vyhoďte. Nejchoulostivějšími jsou mouka, rýže a těstoviny, když se to ale vezme nepohrdnou luštěninami, čaji, cukrem, čokoládami, sladkostmi, či ořechy. Jsou prostě pažraví a najít je můžete de facto všude, snad jen u soli ne. Všechny nakoupené potraviny proto zbavte pytlíků a přesypávejte do pevných plastových, plechových, či skleněných nádob s pevným uzávěrem. Pokud si myslíte, že závity jim k cestování zabrání, jste na omylu, larvy dokáží překonat i závit, navíc mají i silné kusadla, takže pro ně není problém prokousat plast hrubší než se vyskytuje na jogurtových kelímcích. Prostě musíte svou domácnost pořádně obrnit.

Babičky proti těmto nevzhledným motýlkům užívaly chmel, který zavíječi vysloveně nesnáší. Zkuste to taky, zkuste jej koupit v bylinkářství a nebojte se použít klidně celý věneček. V obchodech se prodávají různí lapači potravinových molů, ty jsou však utvořeny na principu feromonů, proto nezabrání vyplenění vašich zásob, jen dalšímu rozmnožování.

Utěsnit přístup z šachet, či likvidace klasických panelákových spíží může být také jednou z cest. Bohužel musím říct, že pokud je napaden doopravdy celý panelák, tak ani to nemusí mít konečný efekt, protože přiletí třeba z koupelny. Zde není jiné pomoci než provedení deratizace.

Pokud se u vás po vašem zásahu moli neobjeví víc než dva týdny, měli byste mít podle odborníků vyhráno.

zdroj fotky.Copyright (c) 123RF Stock Photos

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

10 reakcí na “Jak vyhrát bitvu s potravinovými moly”

 1. Nicol napsal:

  V dnešní době je tento hmyz poměrně dost rozšířený. A nutno podotknout že létá zvenčí, vědci potvrdili, že se opravdu šíří vzduchem… Toto také vylučuje tvrzení, se kterým v zásadě nesouhlasím a to, že pokud se mol neukáže po pár týdnech je vyhráno ! Když se podaří zlikvidovat i larvy v domácnosti, hmyz si klidně přiletí zvenčí i po několika měsících opět !

 2. adriana napsal:

  ano je možné, aby doletěli dovnitř i zvenčí… je to s nimi neustálý boj..
  asi je to myšleno tak, že s tou danou várkou je vyhráno:-D…
  já je tu likviduji už po iksté a supím… pod námi i nad námi jsou bohužel velmi staří lidé, takže je mi jasné odkud vítr vane, ale asi je ani na tu deratizaci neukecám…
  jo.. ještě mi jeden stavař řekl, že mají rádi i tu skelnou vatu v těch šachtách, je jim tam teplo a moc se jim tam daří.. takže…

 3. Pirlenka napsal:

  …nechci rýpat, ale nemělo by být „s potravinovými moly“?

 4. Beáta napsal:

  ano taky si myslím, že je to velká hrubka, přeci jako pány, takže moly!!

 5. adriana napsal:

  Beo, prilenko . omlouvám se, samozřejmě, že máte pravdu – já řešila TI jedni moli a nedošlo mi, že tam nakonec dávám jiný titulek…

 6. Nicol napsal:

  :-D

 7. samouk napsal:

  Taky jsem s nimi bojovala. Nakonec jsem v zoufalství vyházela, co šlo, zbytek , co vypadal nenakaženě, jsem vynesla na balkón na mráz a spížní skříň vyčistila. Po jednom nebo dvou dnech jsem jídlo vrátila zpátky a od té doby mám pokoj. Naštěstí nemáme ani stupačku ani větrací šachtu a ta skříň je obyčejná skříň, která nemá žádný otvor směrem ven.

 8. pegonela napsal:

  V paneláku je to problém na dlouho. Ano, i u nás občas přiletí nějaký z venku, ale myslím, že se jedná o mola šatního. Někdy máme i dva ve výtahu…

 9. JACOB1 napsal:

  Pokud nepomohou žádné postřiky, je nezbytné to řešit deratizací.. Třeba já mám velmi dobré zkušenosti s touto firmou

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.