Obchodní sdělení, která pijí krev

5889726_s

Také vás rozčilují nevyžádané obchodní sdělení a obchodní telefonáty? Ono se řekne, nikde nedávejte své soukromé informace, ale v dnešní době je po vás vyžadují dá se říct všude, a pak se jen nestačíte divit. Obzvláště pokud sami podnikáte a registrovali jste svou firmu do několika katalogů, aby vás klienti snáze našli anebo aby vaše stránky získaly lepší post ve vyhledávačích.

Katalogy, které se ohání nabídkami a lepšími šancemi k dosažení zákazníků a prestiže, jsou nakonec jen mucholapkou na všemožné firmy toužící po rychlém zbohatnutí. Tyto firmy si vás zařadí do seznamu kontaktů s nímž pak následně dokáží i celkem solidně kšeftovat.

 

Obchodní sdělení, která pijí krev

Ano, chápu, je to prostě práce. Práci potřebujeme dnes každý a jsme za ni vděčni. Poptávka po manažerech, referentech a lidech do call center je v současné době neuvěřitelná. Pokud mám být upřímná ono snad ani nikde nic jiného není. Nalézt práci v jiném resortu je celkem obtížné. Proto chápu, že se tonoucí stébla chytá a bere každou práci, ale z druhé strany – a jak k tomu přijdu já? Proč bych se měla ze solidárnosti každý den nechat obtěžovat těmito zaměstnanci?

Proč bych měla poslouchat lidi, kteří mi nabízí věci, které se mnou ani nesouvisí? Proč se mi snaží vnutit palety, protože je jako redaktor určitě k přeskupování svých článků skutečně potřebuji? Stejně tak, jako se můj byt v pátém patře neobejde ani bez hasícího přístroje, který prý jako podnikatel musím v každém případě vlastnit. Stejně tak se neobejdu ani bez dopravních služeb, abych přeskupovala své myšlenky po republice a jistě si své autorská výtvarná a designová díla musím zasadit do plastových květináčů pravidelně odkupovaných měsíc co měsíc minimálně za tři tisíce…

Co je SPAM?

Víte, že obchodní sdělení je i žádost o zaslání obchodního sdělení? Pokud vám dojde email se zprávou a vysvětlením, že firma na matrace, která má ty a ty matrace by vám poslala ráda poslala obchodní sdělení, již tak učinila. Poslala vám tak SPAM.

Zákon v těchto případech hovoří zcela jasně: SPAM a nevyžádané obchodní sdělené jsou všechny nevyžádané formy sdělení, které vedou k přímé, či nepřímé podpoře prodeje zboží, zviditelnění stránky, firmy, image a podobně – fyzické či právnícké osoby, která je podnikatelem. Jedná se tedy nejen o emaily, ale i SMS zprávy, MMSky a nevyžádané obchodní telefonáty.

Vždy se vám touto cestou snaží vnutit své produkty, mnohdy se jedná o pofidérní firmy, které nedosahují vysokých kvalit, touží po rychlém zbohatnutí a vysokých ziscích, mají problémy s legislativou, a proto se snaží dosáhnout pokud možno, co největších tržeb.

Jak se ochránit před těmito parazity?

Dá se vůbec před nimi ochránit? Je to těžké, ale přeci jen existují nějaké možnosti.

Filtry – nastavte si na svých emailech filtry, které budou podle určitých hesel, slov, či podobnosti zachytávat nevyžádanou poštu.

Blokování – při opravdu dotěrných emailech je ideální adresu zablokovat. To však nezamezí tomu, aby vám firma emaily neposílala z jiného emailu.

Programy – eixstují speciální programy, které vám s touto nevyžádanou poštou mohou pomoci.

Úřad ochrany osobních dat – již od roku 2004 je na světě zákon o spamu a nevyžádaných telefonátech. Za takové chování firmě přitom hrozí až 10 milionová pokuta. Nevíte, kam se obrátit? Formulář na zaslání stížnosti a prošetření naleznete ZDE.

Česká obchodní inspekce a Český telekomunikační úřad – Vaše hovory by měly být správně nahrávány. Svou stížnost můžete tedy podat i na ČOI a ČTÚ. Obě instituce však přiznávají, že o této možnosti lidé příliš neví a tudíž ji ani nevyužívají. Přitom tu je.

Weby proti vyzvánění – ano, skutečně zde existuje firma, která nabízí za „pouhých“ 149 korun ročně zamezení nevyžádaných telefonátů. Jak jinak proč na něčem nevydělat, že? Mimo ně, existují i portály, kde se dá zadat číslo telefonu a můžete si dohledat jestli tato firma tuto bohulibou činnost praktikuje pravidelně. Pokud ano, můžete při podání stížnosti najít ještě větší oporu.

Jak se postavit vůči takovému chování?

Nevyžádané emaily ani neotvírejte, rozhodně na ně neodpovídejte a rovnou je házejte do SPAMů a mažte! Na nevyžádané telefonáty nereagujte pozitivně, snažte se je rychle ukončit, kdy do telefonátu jasně projevte nevůli, nesouhlas a také jasně řekněte, že si již nepřejete další podobné telefonáty!

Naučte se nevolat jim zpět. Pokud vám volá neznámé číslo, nevolejte zpět, protože vás to může vyjít pěkně draze! Věřte, pokud budou chtít, zavolají vám ještě jednou a sami.

Podle zdrojů nejvíce volají obtěžují telefonní firmy, banky a pojišťovny. Já však z vlastní zkušenosti musím říct, že v posledním roce se tento nešvar rozrostl také na nabídky od eletrárenských a plynárenských firem a pak všeobecně i na další drobnější soukromé subjekty. Místy je to až tak, že volají ve vysokém počtu i několikrát za den a neštítí se ani prozvánění v pozdních večerních hodinách.
zdroj fotky: Copyright (c) 123RF Stock Photos

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

Jedna reakce na “Obchodní sdělení, která pijí krev”

  1. pegonela napsal:

    SPAMy mi taky hodně vadí.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.