Tip na domácí kino: Správci osudu

257240_3

Trápil vás někdy problém na co se s partnerem dívat, abyste byli spokojeni oba? Pokud sáhnete po filmu Správci osudu máte po problému, jde totiž o romantický sci – fi thriller (přesněji řečeno crossover).

Měli jste někdy pocit, že svět je jedno velké divadlo a vy jste jen loutky, které ovládá někdo zvenčí? Jak se zdá, tak nejste jediní. Toto téma již před iks lety zaujalo celou řadu filmových producentů. Ti všichni se nechali inspirovat zdařilou krátkou povídkou napsanou právě na toto téma: „Adjustment team“ (Modifikační tým) od Phillipa K. Dicka. Podle této povídky vznikla již celá řada více, či méně zdařilých snímků a údajně se jí nechali inspirovat i tvůrci Matrixu.

O čem však jsou Správci osudu?

O osudu, o již tolik protřepané romantické zápletce, o jiném úhlu pohledu na věc, o paranoie, o úvaze, jak by mohl život fungovat. David Norris (Matt Damon) je kandidát do amerického Senátoru, který právě prohrál. Před velkým projevem se skryl na pánské toalety, kde si piloval svůj projev prohraného kandidáta, kde však nečekaně potká dívku Elise. A ač se to zdá komukoli nepravděpodobné, padli si do oka. Jenomže nic není tak jednoduché, jak se zdá. Napadlo vás někdy, že byste ve skutečnosti mohli být pouhé figurky, které se řídí pouze tím, co vám andělé naplánovali? Andělé, ďáblové anebo sudičky, zde se jim říká Správci osudu, kteří pečlivě dbají, aby to, co bylo naplánováno, bylo také dodrženo. Veškeré odchylky jsou udušeny v zárodku.

A Elise (Emily Blunt) se do plánu nehodí. Vyšší moc má totiž s Davidem Norrisem jiné plány, chce jej dostat až do Bílého domu na post nejvyšší. Toho všeho může dosáhnout však pouze tehdy, když nebude s Elise. Jenomže on, i když se i jednu dobu snaží nemůže na tuto jedinečnou ženu zapomenout. Rozhodne se proto za svou lásku bojovat a to, stůj, co stůj….

Jak těžké je uniknout svému osudu a jak je obtížné osud změnit, můžete shlédnout v debutovém filmu Georga Nolfiho. Muže, který má za sebou řadu scenáristických prací, ale do křesla s označením režisér se posadil poprvé.

Jaký je film?

Ten, kdo zdá Matta Damona ví, že je vždy ve zvláštních filmech. Jeho vysoké IQ pokaždé koresponduje s nějakou spletitou, záhadnou a složitou myšlenkou. Tu on však vždy umí precizně podat a ani zde tomu nebylo jinak. Film je po celých 106 minut strhující.
Někomu se možná bude zdát, že je nakonec zkažen poněkud romantickým vyústěním a raději by si přáli smutný konec, mně nakonec poněkud rozmělněný konec nevadí. Popravdě, bylo by strašně depresivní a destruktivní, kdyby člověk neměl tu šanci a sílu nakonec zamávat s osudem…

Někdo říká, že by v téhle pozici – kariéře a boji o život kašlal na svou lásku, avšak není to právě to na co chtěli filmaři upozornit? Kam spějeme, když odsouváme vztahy do pozadí a cpeme do popředí peníze, kariéru a jen a jen sebe? Vskutku by se všichni raději vzdali lásky a stali se prezidentem a vzali si někoho z rozumu? Nemyslím si, tedy alespoň doufám, že jsme k tomu dospěli.

Někomu vadilo, že Emily Blunt nedostala ve filmu takový prostor, jak by si zasloužila. Jenomže Elise vlastně není hlavní hrdinkou, těmi jsou Matt Damon a pak Správci času –  Anthony Mackie, John Slattery a Terence Stamp.

Tento film je prostě o životě,  o klasickém boji s větrnými mlýny, kdy nás jisté situace přivádí k šílenství a my se ptáme proč tomu tak je. Proč se kolikrát snažíme, seč nám síly stačí a stejně je nám to k ničemu? Proč se nám někteří lidi pletou pod nohy? Proč máme deja vu? Chcete poznat pointu osudové lásky? Chcete vědět, jak to nakonec dopadlo?  Pak vám nezbývá nic jiného, než se na Správce osudu podívat.

 

Správci osudu, 2011, 106 minut z produkce Universal Studios, USA.

Režie: George Nolfi

Hudba: Thomas Newman

Hrají: Matt Damon, Emily Blunt, Anthony Mackie, John Slattery, Terence Stamp, Michael Kelly, Shorhrek Aghdashloo, Lauren Hodges a další.

Hodnocení: 75%

 

 

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

Jedna reakce na “Tip na domácí kino: Správci osudu”

  1. pegonela napsal:

    Tak tyto filmy mě neberou.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.