Podléháme vlivu úplňku?

vliv úplňku

To, že úplněk působí na přírodní jevy je vědecky prokázáno. Dokáže ale měsíc v úplňku změnit, nebo ovlivnit lidské chování, či spánek?

Kulatý zářící měsíc nás zaujímá od nepaměti. Není se čemu divit, měsíc je po slunci nejzářivějším tělesem naší oblohy. K pozastavení je také jeho osmadvaceti denní cyklus, při němž ubývá a dorůstá což ovlivňuje příliv a odliv a také páření či migraci některých živočichů.

Otázkou zůstává zda-li ovlivňuje i chování člověka? Odpovědi se liší, podle toho, na koho otázku položíme.

Zatímco skeptici záporně kroutí hlavami, lékaři zabývající se celostní medicínou či psychologií nepochybují o účinnosti úplňku na lidský organismus. Tak jako tak, je toto téma často omíláno a spekulují se všechny možnosti.

Tvrdí se, že se zvyšuje i procento trestní činnosti a agresivita. Již v osmnáctém století v Anglii byly trestné činny za úplňku považovány za polehčující.

Poměrně častou stížností je věta : „ v noci se mi strašně špatně spalo, to bylo určitě tím úplňkem“. Lidem se za úplňku špatně spí, trpí na noční můry a spí kratší dobu. Někteří tvrdí, že to je způsobeno silným měsíčním svitem, ten snižuje produkci hormonu melatoninu, který má na svědomí náš kvalitní spánek. Jenomže problémy se spánkem trápí i ty, jež mají okna zatemněná. Nedá se tedy s jistotou říci, že tohle by bylo platné vysvětlení bez výjimky.

Kde je tedy pravdě konec?

V zahraničí stále probíhají jisté studie na téma měsíčního vlivu na hojení ran. Výsledky výzkumu dokazují, že celých osmdesát dva procent pooperačních krvácení připadá na dny úplňku, nebo blízko něj. Doporučuje se nechávat naplánovat operace na novoluní, to je takových komplikací zase nejméně. Za úplňku se zvyšují i výskyty infarktu myokardu nebo se zhoršují náhle zdravotní stavy.

U nás takové výzkumy bohužel neprobíhají, ale i přesto Vám spousta lékařů potvrdí, že za úplňku mají více pacientů a zvyšují se také čísla porodů.

Jak se zdá, měsíc v úplňku skutečně ovlivňuje nejen zvířata, ale i lidi. Podléhá to své teorii, vždyť naše organismy jsou ovlivňovány stejnými přírodními zákonitostmi. Pan MUDr. Miroslav Procházka potvrzuje, který se kromě klasické medicíny zabývá i tou alternativní, že úplněk má na lidský organismus nepochybně vliv. Častými příznaky jsou zvýšená nervozita, nespavost či jiné poruchy spánku, emocionální labilita. Sám také potvrzuje, že ve dnech, které připadají úplňku mají mnohem více případů a to zajímavějších než jindy. Diskutováno je také o vlivu měsíce na lidské zdraví a jiné pochody v těle.

Jakým způsobem nás měsíc dokáže ovlivňovat, nebo na základě jakého mechanismu, to zatím není zjištěno, zůstává se pouze u teorií.

 

 

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

3 reakce na “Podléháme vlivu úplňku?”

  1. Beáta napsal:

    mě také úplněk ovlivňuje, určitě to má něco do sebe

  2. Nicol napsal:

    To určitě, já jsem nervoznější.

  3. Timea napsal:

    Můj kolega se stává pod vlivem úplňku náměsíčným.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.