Artróza kyčelního kloubu

Woman in red panties with rose on hip

Artróza kyčelního kloubu patří mezi nejčastější onemocnění pohybového aparátu. Začíná se objevovat již ve středním věku a zdaleka není nemocí seniorů. Startovací bolest je bolest po námaze a ztuhlost je jejím klasickým počátečním příznakem. Osteoartrózu můžeme velice významně ovlivnit svým životním stylem.
Ano, pravidelné cvičení prospěje nejen naší postavě, ale i kyčelnímu kloubu. Artróza se může objevit na jakémkoli kloubu v těle. Nemoc nejčastěji plyne z nadměrného přetížení. Pravdou však je, že přesné důvody příčin vzniku doposud medicína neodhalila.

Projevy

Obvykle vše začíná bolestí objevující se po delším stání, chůzi do schodů, a pak už i v klidu. Mezi první příznaky patří také únava, ztráta síly v nohou. Ženy pociťují neskonalou úlevu po sundání bot na podpatcích. Změny na kloubech se projeví i na okolní tkáni, která na přetížení reaguje mnohdy zánětem a otokem. Při pohybu pak můžeme slyšet vrzání a drásání.

Ochrana před bolestí

Nejdůležitějším faktorem je nepřetěžovat se. Pokud sportujete, vyberte si druhy sportů, které nezpůsobují jednostrannou zátěž, ale naopak ji vyrovnávají. Pokud  je již pozdě a máte již nějakou fázi tohoto onemocnění skýtají se vám tyto možnosti:

- užívání analgetik  v masti přímo na kyčli anebo v tabletách

- protizánetlivé léky

- svalové relaxanty

- další léky obsahující: Glucosamin sulfát, Chondroitin sulfát, Diacerhein, Hyaluronovou kyselinu, Kolagen, Condrosulf

Fyzioterapie kyčelního kloubu

Kromě medikamentózní léčby je její velice důležitou součástí i preventivní opatření a cvičení. Jedná se tedy hlavně o různá svalová cvičení, masáže, magnetoterapii, elektroléčbu a teplé obklady. Sportování doplňte vhodným sportem, jakým je například plavání. V případě, že léčba nezabírá a nemoc se stupňuje, lékař může přistoupit i k radikálnímu řešení – endoprotéze kyčelního kloubu. Pokud došlo pouze k menšímu poškození může se jednat pouze o transplantaci chrupavky.

Ze všeho nejdůležitější je však prevence

Ta spočívá v udržování váhy, zdravé výživě, udržování dobré fyzické kondice a vyvarování se jednostrannému přetěžování kyčelních kloubů.

zdroj fotografií: dreamstime.com

zdroj informací: www.artroza.biz, asklepion.cz, artroza.podrobneji.cz,www.prozeny.cz

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.