Dát si kávu? Bez výčitek…

GLU30bfb9_kava

Káva má být černá jako noc, sladká jako láska a horká jako peklo, říká jedno arabské rčení. Ve světě má však káva černou pověst jako máloco. Vědci se jí snaží stále obhajovat. A to úspěšně.
Vědci z Rutgersovy univerzity v New Jersey prokázali, že káva chrání před vznikem diabetu II. typu, tedy stařecké cukrovce.
Přestože pití kávy je velmi rozšířeným zvykem, je dost pravděpodobné, že při její konzumaci lidé ani nepřemýšlí o tom, jaké účinky vlastně káva má.

Mírná konzumace kofeinu spolu s fyzickým cvičením chrání před rakovinou kůže, protože umožňuje předcházet karcinogenním účinkům určitého typu UV záření. Káva obsahuje látky, které umožňují snižovat množství cholesterolu a žlučové kyseliny. Zároveň urychluje průchod stolice střevem, což tedy snižuje dobu, v níž je střevní sliznice vystavena negativnímu působení možných střevních karcinogenů.

Experti z italského Milána zkoumali 10 studií vztahů mezi konzumací kávy a jaterními chorobami. Výsledky studií se opíraly o sledování 2 260 lidí s rakovinou jater a 240 tisíc bez onemocnění, přičemž sledované osoby pocházely z Řecka, Itálie a Japonska. Výsledná data dokázala, že konzumenti kávy jsou až o 41% méně často diagnostikováni s rakovinou jater ve srovnání s těmi, kteří kávu ve svém jídelníčku vůbec zahrnutou nemají.

Mimo jiné je káva také prospěšná pro zlepšování paměti. Ženy po šedesátém pátém roce, které pijí denně minimálně tři šálky, mají prý lepší paměť než ty ženy, které kávu nepijí vůbec.

Kávě jsou sice stále přisuzována stará známá negativa: zrychluje tep a způsobuje srdeční nepravidelnost, souvisí s rakovinou žaludku a může zhoršit leukémii. Ovšem klady pořád převažují nad zápory.

Jedno je však nutné říct. Káva, kterou denně pijeme, by měla být kvalitní a raději bez cukru a mléka. Je mnohem rozumnější pít kvalitní kávy než se snažit si levnou kávu nějakým způsobem vylepšovat.

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

19 reakcí na “Dát si kávu? Bez výčitek…”

 1. Michaella napsal:

  Miluji kávu, dávám si ji denně, chátná mi nescafe s mlékem nebo i klasický turek. Káva mě provází už mnoho let a zpříjemňuje mi každé ráno i odpoledne.

 2. janna napsal:

  Kávu denně nepiju, nemám ráda „kafe na probrání po ránu“ ani „kávičku po obědě“… ale dám si velmi příležitostně dobrou kávu pro podtržení mimořádné pohody, třeba při setkání s milými přáteli… jako takový malý svátek. A miluju vůni dobré kávy.

 3. adriana napsal:

  Kávu jsem nepila 32 let… od listopadu piju…ale tak podle nálady… často mi ji s radostí „vnutí“ manžel, protože ji nerad pije sám :-)
  ale, stačí jedna denně.. kolikrát ani ta ne a občas zase pro změnu dvě

 4. Michaella napsal:

  Káva je hodně oblíbená v naši rodině i u přátel, tak jako čaj.

 5. Tereza napsal:

  Mám to stejně. Mám dny, kdy vypiju klidne kávy tři, jindy se spokojím třeba jen s čajem. Každopádně bez kávy ani ránu!

 6. Anet napsal:

  Kafíčko je i mojí malou neřestí. Nepohrdnu rozpustnou kávou, ale dávám přednost espressu, capuccinu nebo latté. Není nic lepšího než si zajít na kvalitní kafe do oblíbené kavárny. A když už jsme u toho zdraví, espresso je prý nejzdravější (pokud je správně připravené).

 7. Terez napsal:

  Espresso patří bezpochyb mezi mé oblíbené druhy kávy.
  Nedávno jsem si skočila do McDonald’s na espresso, protože blíž jsem rychle nic nepotkala. Řekla jsem si o espresso. Nevím, jestli na to Češi nejsou zvyklí, ale dostala jsem normální Cafe Americano. Když jsem tam byla asi měsíc předtím, paní, co mě obsluhovala se strašně divila tomu, že chci espresso a asi třikrát se mě zeptala: ,,Opravdu espresso? A myslíte vážně to malinkaté?“ V duchu jsem se musela zasmát. :D

 8. Anet napsal:

  To malinkaté je ten naprosto přesný výraz =) když už platím tolik peněz chci plný hrnek kafe, i když bude chutnat jako nohy! To jsou přesně Češi, jenže u espressa je to špatně.

 9. Fejmy84 napsal:

  Bek kávy si neumím představit ani jeden den je to můj hnací motor :-D

 10. Terez napsal:

  Záleží na vkusu a chuti, samozřejmě. Malinkaté a silné. Také si nedávám espresso často, ale když potřebuju rychle tu „kávový nakopnutí“, espresso je nejlepší.

 11. Fejmy84 napsal:

  A takové ledové frapéé to taky miluji :-) )

 12. Terez napsal:

  Mňam, mňam. :) Děláš si ho někdy doma? :)

 13. jaduoo napsal:

  Káva :-) černá s mlékem:-)
  o tom se nenechá diskutovat…přátelé mi říkají, že jsem závislá, ale káva mě dokáže uklidnit a u šálku černé kávy opravdu relaxuji…Je pravda, že pokud se musím učit tak kávu piju za účelem probuzení :D

 14. Michaella napsal:

  Právě jsem si dala dobrou snídani a černé kafe s mlékem :) Přeji všem krásný den.

 15. Terez napsal:

  Když se učím, taky piju kávu na probuzení. :D A naštěstí pomáhá. :)

 16. pirlenka napsal:

  To mi připomnělo, že jsem dnes ještě kávu neměla ;-)

  Kávu mám ráda, piju tak 1-2 denně. Někdy bych si dala i víc, ale kdo má pak koukat v noci do stropu :-D

  Toužím po kávovaru, i když u nás piju jen já a návštěvy. Ale ta chuť čerstvě umleté kávy s našlehaným mlékem….

 17. Terez napsal:

  Mňam, mňam…

 18. pegonela napsal:

  Miluji kávu. Piji ji poměrně často. Dlouho jsem ji nepila vůbec, tak teď si to vynahrazuji. Ale tura téměř vůbec, jen instantní a ty kvalitnější.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.