Děti a sex, kdy je ten správný čas?

dreamstimefree_1523320

Děti, sex a nahota…

Víte, že podle britské studie se i v jednadvacátém století se rodiče baví s dětmi raději o smrti a drogách, než – li o sexu? Myslíte si, že ty informace, které vaše dítě dostane ve škole jsou dostatečné?  Nepřijde vám poněkud komická situace, že v době, kdy na nahá prsa narážíte všude možně ve stáncích s novinami, a kdy necháte své dítě dívat se na filmy, kde to lidskou krví jen stříká, při objevení vášnivého polibku svým dětem zakrýváte oči?

Byť sexuální vnímání člověka začíná ještě v době, když je v plínkách, odbývání dítěte slovy: „Na to máš ještě čas.“, je víc než nadprůměrná. Jak je to s vámi? Víte tedy, jak ke svému dítěti vhodně přistupovat? Pokud bude mít dítě pocit, že dělá něco nepatřičného, může to u něj vyvolat místo zdravého sexuálního vývoje i různé úchylky.

Největším rizikem je totiž špatná informovanost. Vůbec nejhorší je vytváření různých tabu a zákazů. Sexuální vývoj je přirozenou záležitostí každého člověka a nemělo by se jim v ní tedy bránit. Pouze je potřeba upozornit své děti, že jisté věci mají intimní charakter a náleží do soukromí. Rozhodně jim je však nezakazujte!

Nahota je přirozená

Pokud se budete koupat zamčení a dítě vás nikdy neuvidí jinak než oblečená nabude dojmu, že nahota je něco nepřístojného. Začne se tedy za svou nahotu stydět a může jej to v budoucnosti velice zakomplexovat. Neužívejte ani nepatřičné a hanlivé označení pohlavních orgánů, dítě nabude dojmu, že nevlastní nic na co by mělo být pyšné a začne se stydět. Vaše obavy z nepochopení významu a pochopení slov penis a vagína jsou liché, zvládnou to i tříleté děti. Hra na doktory je zcela přirozená. Dítě je zvídavé a potřebuje zjistit v čem se liší od druhého. Je zvědavé i na dospělé a je přirozené, že si chce sáhnout a podívat. Chce prostě vědět, jak bude vypadat až bude dospělý. Každá taková situace by měla být doprovozena nenápadným komentářem ohledně toho na co, jak a proč funguje. Dítě se tak nenápadnou vhodnou formou dozví něco o své sexualitě.

Nelámejte nic přes koleno

Jsou období, kdy si svou sexualitu dítě začne uvědomovat více, a kdy jsou mu naopak veškeré podněty z okolí nepříjemné. Bývá to v období okolo čtyř let a počátku puberty ( 10 -12 let). V tomto období byste se proto měli spíše stáhnout do ústraní a respektovat pocity svého dítěte.

Kdy je ten správný čas?

Největší sexuální zájem má v období mezi čtvrtým a sedmým rokem, kdy se zajímá o veškeré rozdíly a funkčnost.  Nebraňte mu, naopak. Jestliže byste rádi ze svého dítěte vychovali zdravého sebevědomého člověka je potřeba začít brzy - přirozeně s potřebou dítěte. Nejde zde ani tolik o to, kdy je vhodný čas, ale skutečnost potřeba informovat. nemusíte se bát, že dítěti řeknete víc, než co potřebuje. Vše nad rámec svého myšlení si prostě nezapamatuje. Do deseti let věku by však mělo mít veškeré informace o početí, vývoji, sexuálním vývoji, antikoncepci atd.

Zdroj informací: Phdr. Adam Suchý na www.mladazena.cz

idnes.cz

psychologie.cz

zdroj fotek.www.dreamstime.com

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

5 reakcí na “Děti a sex, kdy je ten správný čas?”

 1. pegonela napsal:

  Já chodím se synem i do sauny, tam je nahota přirozená.

 2. Timea napsal:

  Ano, s dětmi o tom hovořit, kdykoli je příležitost. Nebát se a jít do toho. Odpovídat na dotazy přirozeně a bez studu.

 3. pegonela napsal:

  Kamarádka má šestnáctiletého syna, před kterým se bojí říct slovo „prso“ a podobné. Chová se k němu hůř než k předškolákovi. No, já mám kamaráda, který až do svých třiceti let nevěděl, jak přicházejí děti na svět, ani jak se počnou. To musel být šok, když se to v třiceti dozvěděl :-) )

 4. Timea napsal:

  Tak tohle a v dnešní době je pro mě dost nepředstavitelné! Kde ten mužský žil?

 5. pegonela napsal:

  Na vesnici, opečovávaný mámou…

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.