Jak na krásné nehty?

nehty

Zamyslete se jak často a jak pečlivě pečujete o své nehty.

Ostříhat, opilovat a dost? Nehty jsou naší vizitkou společně s celkovým vzhledem. Ačkoliv vám to může přijít divné, nehtů si všímá prakticky každý.

Co je to nehet?

Nehty jsou deriváty kůže rohovitého útvaru, které kryjí poslední články prstů jak hrudních, tak i pánevních končetin. Základními stavebními látkami nehtu jsou keratin, voda, lipidy vápník a železo.

Stavba nehtu

Kořen nehtu je živá část nehtu, nové buňky posouvají staré buňky k okraji. Výživu kořene zajišťují cévy a tato část je také dobře nervově zásobena. Pokud je kořen zdravý, nehet vyroste v průměru 2-3 mm za měsíc. Nehtový kořen porušuje stres, nemoci (zápal plic, tyfus), psychika, pak se na nehtech objevují rýhy. Jediná viditelná část kořene nehtu je „půlměsíček“ – lunula, což je nejsvětlejší nehtu a můžete ho vidět na palcích.

Nehtová destička je neživá část nehtu, která se skládá až ze 3 vrstev buněk, které jsou stlačeny a vzájemně spojeny lipidy a zvlhčujícími látkami.

Volný okraj vyčnívá nad okraj nehtu, a proto se nechá snadno poškodit

Nehtové lůžko je pokračování kořene. Ovlivňuje barvu a tvar nehtu. S nehtovou destičkou a nehtovým kořenem je spojena pomocí drobných úchytek.

Nehty a naše zdraví

„Dlouhé nehty mi nikdy nenarostou, proto musím mít gelové nehty.“ Jestliže máte problém s pevností vašich nehtů, zamyslete se nad svým jídelníčkem a pitným režimem.

Pro zdravé nehty je důležité jíst dostatek ovoce, zeleniny a vypít denně alespoň 2 litry vody, nezapomínat na mléčné produkty, které obsahují vápník, jenž je potřeba pro pevnost nehtů.

Pokud jsou vaše nehty křehké, zařaďte více vitamínu A a vápníku (sýry, mléko, červená zelenina a ovoce, žloutky, máslo, játra,…)

Nehty jsou sice pevné, ale objevují se na nich bílé flíčky, přidejte do jídelníčku více bílkovin, vitamínu C a zinku.

Málo pijete? Pak počítejte s tím, že vám nehty budou praskat a budou se vám na nehtech objevovat rýhy.

Nezapomínejte také na vitamíny skupiny B, protože ty jsou potřeba pro nervové zásobení, ukládání proteinů a v neposlední řadě funguje jako prevence proti různým onemocněním nehtů.

Péče o nehty

Na nehty by se měly používat kleštičky nikoli nůžky. Po zakrácení nehtů použijte pilníček (nejlépe jemný skleněný), abyste vyhladili konečky nehtů. Pořádně si rozmyslete, do jakého tvaru nehty vypilujete. Oblý konec nehtu sluší každému nehtu. Kůžičku okolo nehtů nezastřihujte nůžkami, ale jemně zatlačte. Pozor na poškození nehtového lůžka. Pokud máte záděry, zastříhněte je nůžtičkami a použijte krém.

Používejte krémy na ruce a nehty, které nejen zjemní pokožku rukou, ale i vyživují nehty.

Lakovat či nelakovat?

To záleží na každé ženě. Pokud se rozhodnete nehty nechat přirozené a nelakovat je, použijte alespoň leštičku, která nehty rozjasní.

A když se rozhodnete pro lak, nehty pečlivě umyjte a nechte oschnout, následně použijte podkladový lak, a pak barevný lak nejlépe ve dvou vrstvách. Pokud chcete, aby vám lak vydržel co nejdéle, použijte zpevňující lak na nehty.

Jednoduchá péče o nehty spočívá především v našem jídelníčku, když se budeme správně stravovat, budeme mít nejen krásné nehty, ale navíc se budeme cítit skvěle.

Zdroj: nethy.a4.cz; mavala.cz; sxc.hu

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

8 reakcí na “Jak na krásné nehty?”

 1. Michaella napsal:

  Hlavně nehty nekousat. Měla jsem kamarádku co si dokázala okousat nehty až do masa, pak trpěla záněty a hodně trpěla.

 2. jaduoo napsal:

  Já si jako malá nehty také kousala. Vydrželo mi to dlouho, a hlavně když jsem byla nervní tak nehet do pusy a kousat. Pak jsem se to začala odnaučovat a trvalo dlouho, než nehty nabyly sílu a tvar

 3. Pirlenka napsal:

  …hm, a jak to vypadá, že…já trpím na záděry, tak se musím hlídat, abych si to ještě víc netrhala a nekrvácelo mi to :-(

 4. jaduoo napsal:

  Záděry také znám, hodně mi pomohl krém od helios herb s propolisem. Každý den si mažu ruce a záděry mizí

 5. Pirlenka napsal:

  když já moc krém na ruce nesnesu :-/

 6. jaduoo napsal:

  vadí „mastnota“?

 7. Michaella napsal:

  Kdysi jsem měla hodně záděrů a proto mám gelovky, od té doby se mi ani jeden záděr neudělal. A hodně mi tehdy pomáhal zázračný kelímek od Oriflame, je fakt dobrý na jakékoli odřeniny a poranění, na suchou kůži..ale jak píše Jaduoo ten krém s propolisem musí být taky dobrý, propolis máme doma v lihu a ne jen, že desinfikuje a ničí záněty, ale i léčí.

 8. pegonela napsal:

  Krémuji často krémy na ruce a nehty, já naopak nesnesu běžné laky, jen kůry na nehty.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.