Jak zvládnout nespavost.

spán

nespavost se v posledních letech stává celosvětovým problémem, lidé díky svému hektickému způsobu života se potýkají s potížemi se spaním. Nutno však znát, že nespavost není definována pouze problémem usnout, ale také častým nočním probouzením a buzením se dříve než potřebujete. Insomnii může způsobit mnoho faktorů, jako: hluk, světlo, špatná postel, přepracovanost, stres, úzkost, nemoc anebo léky.

Víte jak si pomoci?
Samozřejmě, že nejjednodušší je sáhnout po krabičce s pilulkami, ale je takovéto řešení vskutku tím nejlepším? Zkuste nejprve vyeliminovat možné příčiny, jakými například je televize, či počítač v ložnici a které do ložnice rozhodně nepatří. V ložnici máte pouze spát, v posteli tedy nečtěte, ani se nedívejte na televizi. Dalším rušivým problémem může být lednička, která může rušit nejen svým zvukem, ale i magnetickým zářením.
Ložnice by měla být pořádně vyvětraná a její teplota by neměla přesáhnout 21 stupňů Celsia. Ke spaní potřebujeme tmu, takže si ji před spaním pořádně zatemněte. Pokud je možno zkuste si nastavit postel na Severojižní stranu, s tím, že hlavu budete mít na jihu. Proč? Proto, že tělo na tuto stranu nejlépe reaguje.
Kvalitu spánku ovlivňuje také životospráva. Organismus potřebuje pravidelný režim spánku, a to i o víkendu. Pozdě odpoledne a k večeru by ten, který touží dobře spát neměl konzumovat těžká jídla. Dodržování pitného režimu je pro zdravý spánek velice důležitý. Pravidelný pohyb, cvičení pomáhá nejen ke zdravé únavě, ale také pomáhá zbavit se stresu. Zde však pozor, večerní cvičení je absolutně nevhodné. Kvalitnímu spánku neprospívá ani alkohol, kouření, či kofeinové nápoje. Nespavost kolikrát mohou způsobit povzbuzující prostředky jakými je například ženšen, zázvor, guarana, ale třeba také oříšky. Někdy za nespavostí stojí nízké hladiny minerálů, obzvláště vápník, hořčík anebo vitamín B6 Stačí jen minerály doplnit a problémy pak samy odezní. Pár nefarmakologických triků

  • večerní horká koupel s levandulovým olejem
  • vypití hrnku horkého mléka s medem před spaním
  • spaní na polštářku s uklidňujícími bylinami (pozor ne alergici!)
  • valeriánové kapky, jinak řečeno kozlík lékařský
  • vylouhované nápoje z heřmánku, mučenky, lipového květu, meduňky, či chmelu anebo také ze sporýše a kalifornského máku

Při přetrvávání potíží je pak potřebné, abyste navštívili lékaře.
Přeji vám aby se vám dobře spalo.

zdroj fotografií: 123rf.com

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

Jedna reakce na “Jak zvládnout nespavost.”

  1. pegonela napsal:

    Já spím jako miminko. Dala bych na bylinky.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.