Mít sny je důležité

2756262_s

Sny nás doprovázejí po celý náš život.  Dokáží nás nabít energií, roztoužit, ale i pěkně vyděsit. Někdy jsou sny absolutně bizarní a některé sny jsou velice inspirativní. Sny se zdají nám všem a to i přesto, ať se nám to líbí, či nelíbí. O jejich význam se zajímali již v době před Kristem a nutno říct, že dodnes je snění velkou záhadou. Také se vám zdají zajímavé sny a chtěli jste vědět, proč a co znamenají? Také jste se ptali proč vlastně sníte? Proč je vlastně důležité snít?

Sen je cesta do našeho nevědomí

Každý z nás během jedné noci prožije okolo osmi snů, a to i přes tvrzení některých, že se jim sny nezdají. Zdají, pouze si je nepamatují. První sen přichází již chvíli po usnutí a podle odborníků trvá obvykle okolo deseti minut. Zde ještě vnímáme okolí a mohou se proto objevit různé běsy, které nás ze spaní vyruší. Obvykle jde o zkreslení vnímání hluku, světla, či hlasů.

Za jednu hodinu až dvě spánku, kdy se dostáváme do REM fáze se nám zdají obvykle 4 půlhodinové sny za sebou, další balíček snů pak přichází nad ránem. Noční můry přichází obvykle v půli noci, kdy se jedná o delší sen s děsivým dějem, který ne vždy musí vést k probuzení.

Spánek je pro člověka důležitý. Ve spaní totiž nabíráme sílu a energii, rosteme, odpočíváme a tělo má klid, aby mohlo provést generální údržbu po plném zatěžování v průběhu dne. Tělo ač se nám to nezdá na plno pracuje i v průběhu stránku. Mozek dělá generální úklid a třídí prožitky a dojmy z předešlého dne, řeší to, co nás trápí, či si nechceme vědomě přiznat, posouvá nás dál a snaží se nám pomoci snů i něco napovědět.  Jenomže musí dávat pozor na policajta, tedy vědomí, pokud dešifruje zprávy jako nepřijatelné způsobí buď naše vzbuzení, či jednoduchou skutečnost, že si sny prostě nebudeme pamatovat.

Vědomí, nevědomí  a naše svědomí

Naše mysl ovládá naše touhy. Naše vědomí má zakódováno v sobě to, co se má i nemá a bojuje proti tajným touhám, přáním, pokušením, neřestem, ale i různým problémům, které nechceme vidět, či řešit.  Naše nevědomí nám ve spánku nabízí vše po čem toužíme, ale i nám nenásilně podbízí jistá řešení, které nechceme reálně vnímat. Ve spánku nás naše tělo upozorňuje i na onemocnění, jehož příznaků jsme si doposud nevšimli anebo je nechceme vidět.

Proč?  Pro tělo je důležité prožít dlouhý a nikterak nerušený spánek, každé zbytečné přerušení v průběhu noci vede k tomu, že jste ráno vyčerpaní s pocitem přetažení pytlem. Tělo se zároveň potřebuje zbavit různého zbytečného balastu, který se na něj během dne nabalilo a také potřebuje provést důkladnou údržbu, očistu a regeneraci a to nejen fyzickou, energetickou, ale i psychickou a duševní. Proto je důležité, abychom ve spánku vydrželi bez přerušení co nejdéle, a proto se nám zdají sny.

Jenomže pozor na policajta, či také, jak se říká: “ Ďábel nikdy nespí.“ Naše podvědomí sice odpočívá, ale je stále ve střehu a hlídá, aby náhodou ven neproklouzla ani myška. Pokud si tedy něco vědomě z jakéhokoliv důvodu zakazujeme a vytěsňujeme, mohlo by se stát, že by na rovinu daný sen neprošel  jeho kontrolou.  To by mělo pro tělo negativní vliv a hrozí až probuzení, což není pro tělo žádoucí, a proto své sny mozek  často maskuje a šifruje a vám se pak kolikrát zdají různé absurdnosti.

Pamatovat si sny je pro člověka nabíjející. Každý zajímavý a pozitivní sen, člověka naplňuje dobrou náladou, sebeuspokojením, radostí, štěstím a klidem. Nepamatovat si své sny je často velmi frustrujícící. Sny jsou velmi důležitým prvkem každé psychoanalýzy a velmi často se využívají i v rámci psychoterapie.

Výklad snů

Kdysi se na sny dívalo jako na promlouvání s  Bohem. Později, ve druhém století před našim letopočtem, došli k názoru, že ve snech je určitá symbolika a tak vznikl první snář. Tento snář měl pevně zakotvené významy symbolů. Pak přišel Jung, Moss a Freud. Ano, Freud byl ve výkladu snů velice průlomový. Právě on přišel s teorií ohledně vědomí a nevědomí, realizace tužeb, tajných přání a projevu lidské sexuality.

A jak je tomu dnes? Stále ještě jsou sny velkou záhadou, avšak celá řada mýtů již byla vyvrácena. Dnes již všichni ví, že sny se zdají mužům i ženám a že jsou mnohem delší než několik sekund. Také se ví, že sny jsou velice důležité a mohou o člověku velmi mnoho prozradit, je však  k nim přistupovat individuálně.  Naše sny nám pomáhají v cestě za sebepoznáním, a pokud se máme rádi, měli bychom se o ně zajímat.  Je dobré vést si deník svých snů, kde si budeme psát ony útržky, barvy a pocity, které v nás sen vyvolal. V současné době existuje spousta snářů a odborníků, kteří se výkladem snů zabývají. Vaše sny jsou odrazem vaší duše, tajných přání, snů i zdraví, vašeho vnitřního já, a proto byste je neměli odmítat. Pochopení sebe sama totiž vede k vyřešení celé řady problémů, a také je to velice efektivní cesta za štěstím.

fotky: 123rtf.com

everystockphoto.com

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

25 reakcí na “Mít sny je důležité”

 1. Nicol napsal:

  To je velice zajímavé.

 2. beatka napsal:

  Sny jsou velmi zajímavé, mě se zdají každý den, a jejich průběh si většinou celý pamatuji, často se mi zdá i o lidech, kteří mezi námi, už nejsou, dokonce je ve snu i cítím, jakoby to bylo opravdu

  Chtěla bych věnovat snář, jako dárek, který byste doporučili?

 3. Nicol napsal:

  Já si pamatuji jen některé sny, každý den ne. Také ve snu cítím…, chtěla bych si snář pořídit, ale nevím jestli je to dost věrohodné…, něco jsem si překládala na netu, ale moc mi to teda nevyšlo… :-(

 4. Michaella napsal:

  Mám doma dva snáře, ale všechno je na stejné podstatě, chtělo by to nějaký hodně dobrý čarodějnický snář. Miluji sny, neumím si bez nich představit spánek, jen co zavřu oči prožívám různé příběhy. HOdněkrát se mi do nich dostane to co potlačuji uvnitř, nevyřešené věci nebo poslední myšlenky před spánkem. Také jsem zažila určité věci ve snu co se mi pak staly v reálu-dejavu.

 5. beatka napsal:

  já taky, dostala jsem i varování a přesně co mám udělat, sny jsou jako druhý život, někdy se vzbudím a nevím co je reálno :) ale taky mám své sny ráda

 6. Nicol napsal:

  To se mi také stává , že ráno otevřu oči a dvakrát se rozhlédnu, kde to vlastně jsem…, někdy myslím třeba na dovolenou z minulosti a ve snu se tam vrátím…, dlouhé roky se mi ale sny nezdály, až teď poslední rok a půl se mi sny vrátily… A jsem za to ráda… :-)

 7. adriana napsal:

  Nic, že bys něco překlenula a vyřešila?
  Já byla na sny zvyklá, inspirovaly mne při psaní.. vždy se mi zdály celé příběhy..
  od září jsem měla pauzu.. ale vím proč..
  a jsem ráda, že jsou zpět…
  snář mám v posteli .Koupila jsem jej v levných knihách má koženou vazbu a je to přepis tradičního snáře a co jsem měla snáře i z knihovny je nejlepší…
  prostě vždy když je v hlavní roli umyvadlo přijde mi dopis anebo jsem přežraná :-D ..
  jinak ve snech se nějak nevracím do minulosti.. mám spíš dobrodružné sny…

 8. Michaella napsal:

  Já mám sny plné lásky a příběhy od začátku až do konce, občas i horory a hodně napřirozených věcí, když lítám tak mám pocit, který nejde popsat, občas i řeším zradu a pak hodně brečím, sny jsou pro mě hodně důležité :)

 9. adriana napsal:

  :-) … tak …já mám typické série snů a pak jiné
  často druhá světová válka, nemocnice, tunely, města, cestování – vlakem anebo po moři, jít pěšky a hledat a tam je i hřbitov..klikatá cesta..
  výtahy nahoru,
  a vždy někoho zachraňuji a hledám a ochraňuji..mám někam jít a nejdu sama, vždy mám vedle sebe nějaký mužský element…
  pak mám i lítací… ale vždy nad mořem

 10. Michaella napsal:

  lítací mám i ze země nahoru nebo ze skály dolů..

 11. adriana napsal:

  lítací prý bývají často a když něco dokončíš a tak.. jen nespíš u toho spadnout, to prý není dobrý znamení…

 12. Michaella napsal:

  Popiš zda máš stejný pocit u lítání jako já. V podbřišku mě úplně lechtá a jsem v blaženém opojení vždy když se dostanu nad zem:)

 13. Nicol napsal:

  Jů, já bych také chtěla mít takový lítací se ….

 14. adriana napsal:

  .. nee.. tak to nemám.. já jsem šťastná, povznešená, nad věcí, dívám se na lidi z výšky a jsem lehká a bezstarostná.. pak se obvykle sklouznu po duze do može a doplavu na břeh a vyhřívám se na břehu moře na sluníčku v písku.. bývám oblečená a moře mne omývá.. je mi dobře i když jsem mokrá …mám sukni..a kolikrát ke mně pak dojde nějaký muž.. jaký to obvykle nevím :-)

 15. Michaella napsal:

  hmmm, hezké sny o duze a moři :) Já lítám jako čarodějka, mám schopnost se vznášet kdykoli chci a skoro mi připadá sen jako skutečnost, jelikož ten pocit v podbřišku a ta slast je nenahraditelná :) Hodně pomáhám lidem, ve snech mám sílu a dar čarovat a kouzlem pomáhat..

 16. beatka napsal:

  no mě se dnes zdálo kryse, nakonec jsem jí chytla do ruky, protože ohrožovala mého psa :D a jak sem jí držela v ruce, tak mě potvora kousla.

  co jsem se dočetla, jde pravděpodobně o falešné přátelství, nebo nevěru ve vztahu

 17. adriana napsal:

  Beatko, nějaká blízká ženská se pokouší svést tvého chlapa? a byla odhalena?

 18. adriana napsal:

  Tak já nejsem ve snech nějaká imaginární…obvykle mám něco za úkol…tedy nějakou určitou věc hledám, zachraňuju a pod..často ani nevím co až na konci mi dojde, že jde o něco ze mne..

 19. beatka napsal:

  Beatko, nějaká blízká ženská se pokouší svést tvého chlapa? a byla odhalena?

  těžko říct o ničem nevím .)

 20. pegonela napsal:

  Tak já si pěkné sny moc nepamatuji. V období problémů přicházejí špatné sny, a ty se někdy opakují. Některé si zapamatuji, jiné jen krátce po probuzení, ale ráno se k nim vrátit neumím. Pamatuji si i pár snů z dětství…

 21. Timea napsal:

  Už jsem měla i pár snů, že jsem byla ráda za to, že jsem se z nich probudila. Některé sny působí neskutečně věrohodně. Jako holka školou povinná jsem mívala sny, jejich děj byl stále tentýž. Dodnes nevím, proč tomu tak je, že se některé sny opakují.

 22. Ll napsal:

  ta nemivam sny a to jsem mala

 23. pegonela napsal:

  Ano, to jsem taky měla. Dokonce jsem mamce jako malá říkala, že nechci chodit spát, protože mě zase bude honit ta kostra ze sušárny, o které se mi noc co noc zdálo.

 24. Tepu napsal:

  Kdysi jsem měla také nepříjemné sny, padala jsem od někud z výšky a né a né dopadnout,strachy jsem se probouzela. Nebo jsem běžela za autem, autobusem a nemohla jsem ho dohonit. To jsem se pak budila celá zpocená.
  Zajímavé, že některé sny se opakují….

 25. Daniel napsal:

  Dobrý den je mi 19 let A více než 3 roky nemám žádné sny. Ráno se probudím a mám prázdno.Ani kousek snu. Ad´dělám co dělám. Prosím o nějakou radu. Děkuji

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.