Mollusca – pohlavní choroba z koupaliště

mother_child_baby_663553_l

Věděli jste, že můžete chytit pohlavní chorobu i na koupališti? No jasně, vlastně ji můžete chytit kdekoliv, třeba i ve výtahu, když se na to vrhnete s nesprávným člověkem, bez zábran a ochrany. Jenomže koho by napadlo, že si vaše dítě může z obyčejné návštěvy koupaliště, či krytého bazénu odnést pohlavní chorobu s níž pak můžete zápasit i několik měsíců (prý někdy až dva roky)…

Ono je to doopravdy možné. Té nemoci se říká mollusca a je to tedy ale pořádná mrcha.

Mollusca contagiosa

Mullusca je infekční pohlavní choroba, která postihuje kůži a jejíž projevem je masivní rozsev bradavičnatých útvarů. Dospělí ji roznáší nejčastěji pohlavním stykem, ale kromě něj se také přenáší i prostým kontaktem, otřením, ručníkem, oblečením a podobně. Stačí, když si sednete na lehátko, kde předtím seděl někdo s molluscami a můžete je mít taky. Nejvíce ke kontaktnímu nakažení mají sklon děti ve věku od 2 – 12 let, doopravdy jim stačí málo a už jsou drobnými uzlíky celí posetí.

Mollusky způsobuje vir molluscum contagiosum, jinak známý jako poxvirus a nemoc, kterou vyprovokuje je také známá jako MCV.  Existují celkem 4 typy MCV virů, které tuto kožní infekci mohou vyvolat. Její projevy jsou velice nepříjemné.  Po přenosu pohlavním stykem se bradavičky se rozsévají na genitálech a dále také v okolí úst, či na obličeji.

Mimo to se pak nejvíce objevují na podbřišku, zádech, rukách a nohách. Bradavičky jsou nejen nevzhledné, ale zákeřné jsou obzvláště tím, že se rychle rozsévají po celé postižené oblasti a snadno se roznášejí i na jiné části těla. Další negativní vlastností je velká svědivost, což vadí nejvíce dětem. Zabránit jim v drbání je přitom velmi důležité, protože se infekce drbáním roznáší i na jiné části těla. Pokud tomu nezamezíte, nakonec pak může být poseto celé tělíčko dítěte.

Inkubační doba je od jednoho do šesti měsíců.

Léčba

zdroj wikipedia

Někdo doporučuje nechat prostě odeznít, jenomže s takovou mohou mollusky odeznívat až dva roky.  K léčení se proto rozhodně většina postižených, protože kromě svědění, nepohodlí je tlačí i psychické potíže. Molluscy jsou totiž doopravdy nevzhledné. Odstraňování mollusek však není příjemné, je dokonce bolestivé, což obzvlášť u dětí je  svízelné. Mimo to po celou dobu výsevu mollusek je dotyčný člověk infekční a tudíž vždy hrozí riziko, že by mohl nakazit i někoho dalšího.

Dosavadní moderní medicína toho však stále příliš nenabízí. Léčba se v prvé řadě opírá o ošetřování betadinou, pak jablečným octem, aspirinem a Retin A krémem. Nedávno se v lékárně také objevil nový přípravek Infecto Dell. Jedná se o žíravinu, která likviduje mollusky rozleptáním. Když na kůži vznikne zánět jde vlastně o pozitivní zprávu, protože dochází k hojení.

Další možností jak se zbavit mollusek je chirurgický zákrok. Bradavičky se odstraňují  buď dusíkem anebo seškrábnutím tzv. kyretou,  ani jedno však není bezbolestné a není neobvyklé, aby po těchto zákrocích nezůstaly na kůži malé jizvičky. Některé zdroje navíc uvádí, že i po takovémto zákroku se molluscy rády vrací. Mollusky tedy dovedou být pěkně zapeklité. Nejhorší na nich je, že se mollusky strašně rychle rozšiřují a jejich nakažlivost je doslova třeskutá. Základním kamenem prevence je ochrana před jejím dalším šířením.

Jak zabránit šíření molluskám?

V prvé řadě je důležité neškrábat se, protože právě tak rozšiřujete výsev mollusek i na další části těla.

Pozor na koupaliště, kryté bazény, sauny a jiná sportoviště! Pokud máte mollusky, tyto místa jsou pro vás zapovězena!

Zapomeňte na půjčování ručníků a županů a triček!

Pokud máte mollusky na tváři, nesmíte se holit!

Pokud je máte okolo úst, zapomeňte na líbání.

Jestli je máte v okolí genitálií, předem zapomeňte na milování.

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

3 reakce na “Mollusca – pohlavní choroba z koupaliště”

  1. * napsal:

    Zajímavé, to jsem nevěděla. Ale čeho jsem si nemohla nevšimnout, je to to množství chyb, hlavně interpunkce a překlepy…nebo krycí bazén, to mě pobavilo.

  2. Pirlenka napsal:

    ojoj, to nezní moc dobře…

  3. Nicol napsal:

    Nezní a ani to nevypadá dobře :-(

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.