Naučte se říkat ne

ne

Jste oblíbená, nepostradatelná, doslova na roztrhání?  Možná se potýkáte s jistým problémem. Neumíte říkat NE ! Při vaší snaze vyhovět každému se velmi záhy může stát, že za chvíli nebudete stíhat absolutně nic a stanete se pouhým štvancem. Nenechte se zneužívat jinými lidmi, ať je to rodina, či zaměstnavatel, nikdo nemá nárok na to, aby vás ždímali jako citrón.Nejtěžší je naučit se říkat ne s klidem, bez výčitek a různých pocitů trapnosti.  Uvědomte si však, čím dříve se to naučíte, tím lépe! Lidé si totiž velice na nadstandardní služby uvyknou a příště budou chtít ještě více.
Neberte úkoly, které nespadají do vaší kompetence anebo když nemají nic společného s vaší pracovní náplní. Nepřijímejte úkoly, které jsou nad vaše síly, jen z důvodu, protože byste měli. Odmítání patří k základům asertivního chování a je výrazem zralosti člověka. Říci ne není ničím špatným.
Pokud někomu říkáte NE, nezabředávejte do zbytečných výmluv, omluv a barvitých historek. Pamatujte si, že máte právo říci ne, aniž byste někomu něco více vysvětlovali. Nehrajte si na samaritána, svět není ve vašich silách zachránit. Nenechte se zneužívat, za to, že nechcete dělat práci jiných se doopravdy nemáte žádný  důvod stydět!
Jestli se přeci jen rozhodnete své odmítnutí zdůvodnit, či doprovodit s omluvou, neuhýbejte při ní s očima, mluvte na rovinu a nevymýšlejte si. Prostě se slušně omluvte, že to bohužel není ve vašich silách …
Nezištně pomáhat můžete pouze pokud máte čas, prostor a energii, ne na úkor vás.
S tréninkem začněte například v obchodě anebo u tolik v poslední době oblíbených komerčních nabídek přes telefon.
Zdroj: Dr.Kevin Ledman – jak se naučit říkat ne

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

Jedna reakce na “Naučte se říkat ne”

  1. pegonela napsal:

    Nojo, to NE taky moc neumím říkat. Už jsem si všimla, že druzí to umí, a já ještě ne.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.