Trénujme paměť

paměť

Kam jsem je jen mohla dát. Tuhle větu jsem za své dětství slyšela milionkrát od své mamky. Dnes jsem na tom úplně stejně. Desítky minut bez úspěšně hledám sluneční brýle nebo v horším případě klíče od auta.

Vztekle pobíhám po bytě a v ranní presu hledám sluneční brýle. No nic, budu muset jít bez nich. Přelakovat vlasy, kabelka, klíče a vyrážím.

Ve zpětném zrcátku auta zjistím, že hledané brýle mám ve vlasech a jejich sklíčka jsou celá matná z laku na vlasy, jindy mám v hlavě posazeny třeba brýle dvoje.

Jak je možné, že některé věci si pamatujeme od dětství a přitom nevíme, kam jsme si před pěti minutami položily tužku?

Paměť je potvora. Má svá záludná zákoutí.

Vymlouvat se na to, že prostě stárneme a tak si nepamatujeme jméno rodinného mazlíčka, je hloupost.

Ano, někdo by se mohl rozmáchnout výzkumy, že po padesátce si hůř pamatuje polovina lidí a po sedmdesátce dokonce tři čtvrtiny, jenže vědci hlasitě hlásají, že i v devadesáti letech může lidský mouzek fungovat jako dvacetiletý. To všechno za předpokladu, že ho budeme trénovat. Když se k tomu připojí i aktivita fyzická, je to nejlepším předpokladem k vyhnutí se Alzheimerovi choroby, která se stává doslova epidemií.Ročně se v Evropské unii objeví šest tisíc nových případů.

Nesmíme nechat mozek pasivní

Jaké si pomoci k lepší paměti?

Mezi základní faktory patří dostatek spánku; tanec; chůze pěšky; sklenička vína (pozor alkohol ve větším množství způsobuje opačný efekt); k jídlu ryby a hodně zeleniny s olivovým olejem; občas zobňete gingo bilobu nebo lecitin; buďte hravá, zkuste různé matematické úkoly; povídejte si sama se sebou, co jste četla, co se za den odehrálo; a vůbec nejlepší jsou speciální kurzy, kde Vás naučí si zapamatovat spoustu věcí, podívejte se třeba na www.trenovanipameti.cz nebo www.skolapameti.cz

TIP:

Vyzkoušejte metody Jakuba Poka (www.skolapameti.cz), který se více než osm let věnuje výuce paměťových technik a sám je schopen si zapamatovat během pěti minut dvacet telefonních čísel.

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

3 reakce na “Trénujme paměť”

 1. Anet napsal:

  Gingo i lecitin jsem vyzkoušela. Maturita dopadla dobře, takže to nejspíš funguje.

 2. Beáta napsal:

  :D opět jsem se Niky pobavila, taky občas hledám brýle, které mám většinou ve vlasech :)

  já tedy, když mám moc práce a myslím na více věcí, tak zapomínám ještě více, třeba na to, na co jsem myslela před chvilkou, nastává u mě občas takový eror :)

 3. Timea napsal:

  Na trénování mozku se taky doporučuje zaměstnávat obráceně ruce. Příklad: Jste zvyklé čistit si zuby pravou rukou, jste pravačky? Pak to vyzkoušejte levou rukou, uvidíte, že to není žádná sranda.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.