Zázvor jako lék

ginger_person_thing_287971_l

Zázvor je metr a půl vysoká rostlina, která oplývá žlutými květy a je známá především díky svým kořenům.

Zázvor je původem z Asie. Pěstuje se v jihovýchodní Asii, západní Africe a karibské oblasti. V České republice je poměrně dostupný v každém větším marketu. Nejkvalitnější oddenky můžeme koupit u Vietnamských prodejců, kteří nabízejí čerstvé a neseschlé kousky. Jeho chuť je exotická, příjemná, pikantně intenzivní.

Typickou chuť zázvoru způsobují různé esenciální oleje; zázvor obsahuje celkem 640 různých chemických látek. Je neodmyslitelnou součástí tradičního léčitelství a jeho blahodárné účinky jsou známy po staletí.

Pokud si ale budeme chtít zázvor vypěstovat doma, moc šance na to není, jelikož se tato bylina pěstuje v tropických klimatických podmínkách. Sice nám v květináči může i vykvést, ale oddenky se vypěstovat s největší pravděpodobností nepodaří.

Jaké jsou účinky zázvoru ?

 

Mezi nejvýznamnější účinky zázvoru patří podpora trávení. Také  prevence proti chřipce, rýmě i rakovině (při již vzniklé zpomaluje její průběh ), podporuje tvorbu slin, čímž se usnadní i samotná konzumace . Má také jisté afrodiziakální účinky. Působí antibakteriálně a protizánětlivě. Pomáhá žaludečním nevolnostem a to i těm těhotenským či cestovním. Uklidňuje a zmírňuje bolesti hlavy.

Jak se zázvor konzumuje ?

 

Zázvor je možné konzumovat v několika podobách a to jako zázvorový čaj, zázvorový drink, kandovaný zázvor, nakládaný zázvor. Jako příloha k sushi, syrový nastrouhaný, nebo sušený či drcený v podobě koření, což byla první jeho podoba. Dnes známe spousty výrobků kde zázvor figuruje už od samotného názvu : zázvorové pivo, zázvorová limonáda, zázvorové oleje, vonné silice…. Lze ho také nakládat a to i na sladko.

Neměla by být ovšem přesažena denní dávka 5 gramů, mohlo by pak dojít k žaludečním nevolnostem či průjmům. Jinak bývá velice dobře snášen.

 

http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=287971&searchId=6f4ec514eee84cc58c8e610a0c87d7a2&npos=64

zdroj informací: zazvor.info, zivotnistyl.cz

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Můžete přeskočit na konec komentářů a zanechat reakci. Příkaz PING není nyní povolen.

5 reakcí na “Zázvor jako lék”

 1. Michaella napsal:

  Miluji zázvor, je opravdu dobrý na podporu imunity a má velmi léčivé účinky v období chřipek. Pijeme ho jako čaj, jíme kandovaný a dáváme do jídla čerstvý. Je hodně štiplavý a má silné aroma, nesmí se to s ním však přehánět.

 2. Danča napsal:

  Kromě zázvoru mám také super zkušenost na imunitu s tinkturou od Allivictus. Je přírodní na preveci a i detoxikaci organismu, dá se koupit normálně v lékárně. Dávám i dětem.

 3. Anet napsal:

  Zázvorový čaj bych mohla pít pořád. Používám ho i jako koření, ale nejraději ho jím se sushi.

 4. pegonela napsal:

  Zázvor používám při nachlazení s citrónem, jako čaj.

 5. Timea napsal:

  Bez zázvoru ani den, to je heslo naší rodiny. Denně ráno pijeme černý čaj s medem a se zázvorem na posílení imunity,hlavně v zimě. A v létě osvěžující zázvorovou limonádu, s cukrem a citronem příjemně vychlazenou a scezenou.

Napsat komentář

Chci dostávat informace o nových reakcích prostřednictvím e-mailu.